راهنمای کاشت هسته مرکبات در گلدان

03/01/2022
بهترین نحوه کاشت هسته مرکبات در گلدان
برای کاشت هسته مرکبات مختلف ابتدا باید هسته‌ ها را حدود سه تا شش هفته در یک سینی یا گلدان مناسب بکارید، تا جوانه بزنند، و سپس به گلدان اصلی منتقل کنید. رشد و پرورش صحیح مرکبات به عوامل مختلفی بستگی دارد.
مجله والی
مجله والی

کاشت هسته مرکبات مختلف باید در خاک پرلیتی که دارای کود گیاهی هستند، انجام شود. هسته ی پرتغال، گریپ فروت و لیمو در محل های روبازی که زمستانش حتی کمی سرد می باشد، می توانند خوب رشد کنند. با این که رشد مرکبات در گلدان ها در شمال آسان نیست، ولی این کار بسیار با ارزش می باشد. حتی اگر شما هرگز موفق به برداشت یک میوه نشوید، گیاهان مرکبات به سادگی برای گل های شگفت آور و با شکوه و شاخ و برگ زیبا و براق، ارزش رشد دارند، پس برای رشد گیاهان مرکبات زرق و برق دار خود، این مراحل صحیح که در مجله والی خواهیم گفت، را دنبال کنید.

بهترین نحوه کاشت هسته مرکبات در گلدان

 • با انواع مختلف شروع کنید.

منبع گیاه بالغ یا نیمه بالغ از گلخانه ای می باشد، که متخصص مرکبات می باشد. یک گیاهی را که در حال حاضر در گل یا میوه است، خریداری نکنید، چون اگر این کار را انجام دهید، گیاه به محل جدید خود متصل می شود، احتمالا افت می کند، و آسیب می بیند.

 • انتخاب مکان مناسب

مهم ترین اشتباهی که ممکن است، افراد زمانی که مرکبات را در گلدان ها در حال رشد هستند، مرتکب شوند، این است، که در زمستان به قدر کافی به آن نور نمی دهند. حتماً یک اتاق بسیار روشن را انتخاب کنید، و گیاه را از درب هایی که به صورت مرتب باز می شوند، نگه دارید، و یا از نور در حال رشد استفاده کنید. همچنین باید آن را از محل حرارتی دور نگه دارید.

مراحل کاشت هسته مرکبات

گام اول: انتخاب نوع میوه و جدا کردن هسته

 1. با توجه به نوع میوه ای که می خواهید آن را پرورش دهید، مثلاً هسته‌ های یک لیمو، پرتقال، نارنگی یا نارنج سالم را جمع‌ آوری کرده، و توجه داشته باشید، از هسته‌ هایی که وارد دهان شده‌ اند، استفاده نکنید، زیرا در اغلب مواقع تماس بزاق دهان با هسته، باعث از بین رفتن قوه نامیه دانه خواهد شد.
 2. در گام بعدی با یک دستمال تخم مرکبات خیس کرده، را خشک و هسته را از گوشت میوه جدا کنید، جوری که به مغز دانه آسیبی نرسد، و درشت‌ ترین آن‌ ها را به مدت 48 ساعت در داخل آب ولرم خیس کنید.
 3. حالا تا دو روز صبر کنید، و بعد از دو روز پوست رویی هسته‌ ها را با احتیاط و به کمک دست جدا کرده، و دقت کنید، تا به بخش نرم و گوشتی هسته آسیبی نرسانید.
 4. حالا می توانید دانه ی مرکبات پوست کنده را داخل آب قرار دهید، تا خشک نشوند. کندن پوست هسته ی مرکبات باعث می‌ شود تا زودتر به نتیجه برسید.

گام دوم: انتخاب گلدان مناسب برای کاشت هسته مرکبات

انتخاب گلدان مناسب بستگی به نوع میوه‌ ای که قصد دارید، آن را بکارید، دارد. با این حال عمق گلدان باید حداقل 10 سانتی متر باشد، و جنس گلدان هم بهتر می باشد، سرامیکی یا سفالی باشد. حتماً دقت داشته باشید، که انتهای گلدان زهکش و سوراخ کافی داشته باشد، که آب اضافی تخلیه شود، در غیر این صورت ریشه گیاه به مرور می‌ پوسد.

گام سوم: انتخاب بستر کاشت مناسب

 1. بهترین خاک برای کاشت هسته مرکبات در باغچه ترکیبی از 15% ماسه، 15% برگ جنگلی یا خاک برگ، 25% کود دامی و 45% خاک باغچه است. همچنین مخلوطی از 60% خاک کوکوپیت یا خاک پیت ماس + 30% خاک پرلیت و 10% پوکه صنعتی سبک یا سنگ ریزه برای کاشت هسته مرکبات در گلدان مناسب است.
 2. دقت کنید، اگر قصد کاشت هسته ی مرکبات را در داخل منزل دارید، باید بستر کاشتی که انتخاب می‌ کنید، بی بو و تمیز باشد، و این موضوع مانع استفاده از کود‌های حیوانی و غیر بهداشتی می‌ شود، اما اگر قصد کاشت هسته مرکبات در باغچه را دارید، می‌ توانید از ترکیب اول که شامل کود دامی است، استفاده کنید. در صورت عدم دسترسی به خاک مناسب می‌ توانید با مراجعه به یک گلخانه یا مرکز باغبانی بستر کاشت مناسب را تهیه کنید. 

گام چهارم: کاشت هسته مرکبات در گلدان

 1. اول خاک تهیه شده را در گلدان می‌ ریزید، به طوری که سطح خاک حداقل یک سانتی متر پایین‌ تر از لبه گلدان باشد.
 2. با توجه به سایز گلدان، یک تا سه هسته را در داخل گلدان در عمق دو سانتی متری بکارید، و روی آن را به آرامی با لایه نازک خاک بپوشانید.
 3. سپس سطح خاک را با اسپری آب به صورت کاملاً مرطوب کنید. توجه داشته باشید، آب نباید طوری ریخته شود، که بذر‌ها از داخل خاک خارج شوند.
 4. جهت ایجاد شرایط گلخانه‌ ای و حفظ گرما و رطوبت مورد نیاز، روی گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید، و چند عدد سوراخ جهت تهویه ی بهتر در سطح پلاستیک ایجاد کنید.

گام پنجم: نگهداری گیاه تا زمان جوانه‌زنی

 1. تا زمان جوانه‌ زنی گیاه لازم است، سطح بستر کاشت همواره مرطوب و نه خیس باشد. حتماً توجه داشته باشید، که کاشت هسته مرکبات تا قبل از جوانه‌ زنی احتیاج به نور مستقیم آفتاب ندارد، و بهتر است، تا زمان جوانه‌ زنی دور از نور مستقیم باشد.
 2. دمای اتاق باید بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد باشد، و مجدداً تاکید می‌ کنیم، دقت کنید، در طول این مدت زمان خاک گلدان همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب باشد.
 3. هنگامی که اولین برگ‌ های گیاه از خاک خارج شدند، پلاستیک را بردارید، و گلدان را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان، پنجره‌های نورگیر جنوبی آپارتمان یا باغچه بالکن می باشد. در حدود سه تا شش هفته طول می‌ کشد، تا هسته ی مرکبات در شرایط مناسب جوانه بزنند.

گام ششم: شرایط نگهداری نهال مرکبات

 1. درخت مرکبات جهت رشد بهینه احتیاج به محیطی گرم دارند، و اگر گلدان را در محلی بیرون از اتاق گذاشته‌ اید، در زمستان حتماً آن را به محیط داخل و البته در فاصله‌ ای دور از بخاری یا شوفاژ انتقال دهید. بهترین دما برای پرورش مرکبات دمایی بین 18 تا 27 درجه ی سانتی گراد می باشد.
 2. همان طور که به شما گفتیم، هسته ی مرکبات تا زمان جوانه زنی احتیاجی به آبیاری روزانه دارد، اما بعد از جوانه زدن، آبیاری دو تا سه بار در هفته برای گیاه کافی می باشد. از زهکش کف گلدان مطمئن باشید، و از باقی ماندن آب در زیر گلدانی و غرقابی شدن خاک گلدان جداً خودداری کنید.
 3. پرورش مرکبات در گلدان و در محیط آپارتمان باعث می‌شود به این گیاهان نور کافی نرسد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در صورت عدم نور کافی از لامپ‌های فلورسنت کمک بگیرید. درختان لیمو، پرتقال، نارنگی و … برای رشد به حداقل ۴ تا ۵ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند.
 4. جهت رشد بهتر درخت‌ خود می‌ توانید ماهی یک بار از کود مایع مخصوص مرکبات برای تقویت گیاه استفاده کنید. حتماً توجه داشته باشید، که رطوبت و آبیاری بیش از حد نیز منجر به بعضی بیماری‌ ها در گیاه خواهد شد، پس برای این که بتوانید از خواص پرتقال، خواص نارنج و نارنگی دست پروده خودتان بیشترین بهره را ببرید، شرایط نگهداری را طوری مدیریت کنید، تا نیاز به سمپاشی به حداقل برسد.
 5. در اولین مرحله جهت تعوض گلدان زمانی که این کار را انجام دهید، که ارتفاع گیاه 15 سانتی متر باشد، و 3 دسته برگ در آورده باشد. برای تعویض گلدان در سال‌های بعد، به ته گلدان توجه کنید. اگر از زیر منافذ گلدان ریشه‌ های گیاه را مشاهده کردید، زمان آن رسیده که آن را به ظرف بزرگ تری منتقل کنید.

گام هفتم: گرده افشانی

درختان مرکبات در طبیعت در فصل زمستان شکوفه می‌ دهند. پس هنگامی که گیاه در داخل آپارتمان نگهداری می‌ شوند، و هیچ گونه حشره‌ ای جهت گرده افشانی شکوفه‌ ها در دسترس نیست، لازم است، از ابزار گرده افشانی الکتریکی (دستی) جهت انتقال گرده از گل به گل در هر گیاه استفاده کنید. این گام ضروری اغلب توسط کسانی که به کاشت مرکبات در گلدان می‌ پردازند، نادیده گرفته می‌ شود.
از زمان کاشت در گلدان تقریبا پنج سال طول می‌کشد تا گیاه شما به میوه برسد. در این مدت شما صاحب گلدانی زیبا، سرسبز با برگ‌های معطر هستید که فضای محل زندگی شما را خوشبو می‌کند.

سخن آخر

در زمینه ی کاشت هسته مرکبات در گلدان حتماً باید توجه داشته باشید، که نمی‌ توانید از یک گلدان به اندازه یک مزرعه برداشت کنید، ولی حداقل میوه‌ هایی دارید، که در خانه رشد کرده‌ اند، و می‌ توانید از خوردن آن‌ ها لذت ببرید، و اگر جزو افرادی هستید، که در منزل باغچه دارید، می‌ توانید بعد از چند سال، نهال جوان را به باغچه منتقل کرده، و صاحب درخت میوه بزرگی شوید.
امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید کاشت هسته مرکبات در منزل را تجربه کنید.