معرفی بهترین مکان های تفریحی مشهد

06/02/2022
مکان های تفریحی مشهد
شهر مشهد مقدس یکی از شهرهای گردشگری ایران به شمار می آید که به علت وجود حرم مطهر امام رضا جاذبه ای دیگر این شهر مورد کم لطفی ایرانیان قرار گرفته است برای آشنایی با آنها با مجله ی والی همراه باشید.
مجله والی
مجله والی

طرقبه 

طرقبه مشهد بهترین جاذبه گردشگری مشهد

طرقبه یکی از روستا های واقع در غرب استان مشهد می باشد، این روستا از شهر های شهرستان شاندیز بوده که از مرکز شهر فاصله ی زیادی دارد. برای فرار از شلوغی شهر مشهد و برای تنفس هوای تمیز و تازه و دیدن شهری کوهستانی حتما به طرقبه سر بزنید.

روستا های نغندر، کنگ و زشک در مسیر شهرستان طرقبه قرار دارند. همچین یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طرقبه سد خاکی چالیدره می باشد که میتوانید با سوار شدن تله کابین و عبور از کوه های طرقبه از این آب و هوای کوهستانی لذت ببرید.همچین در کنار سد خاکی یک دریاچه ی مصنوعی ساخته شده است تا قایقرانی نیز امکان پذیر باشد.

همچینین برای تفریح در طرقبه رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد،اسکله ی تفریحی، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، عکاسخانه و…  وجود دارد که از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی این منطقه هستند. منطقه‌ی چالیدره ترکیبی است از چشم‌اندازهای طبیعی و هوای خنک و تفریحات به‌روز و متنوع می باشد که همین موضوع سبب شده در بین جوانان و خانواده ها از محبوبیت بالایی برخوردار شود.پیست رالی و پیست اسکی نیز از دیگر جاذبه های گردشگری طرقبه به شمار می آید.

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد یکی از پارک های تاریخی مشهور استان مشهد می باشد. واقع در مرکز شهر و خیابان امام خمینی می باشد که جزئی از محله‌ای بزرگ و قدیمی است، محله‌هایی چون ارگ شهر و محله‌ی اعیان‌نشین چهارباغ که بیشتر اشراف زادگان در آن رفت و آمد داشتند.

مالک این بوستان فردی به نام حاج حسین ملک بوده که در سال 1345 به شهرداری مشهد واگذار شده است.یکی از دلایلی که سبب مشهور شدن این پارک گردیده وجود قنات رکن آباد می باشد که از دل این بوستان می گذرد همچنین وجود بازار جنت در کنار آن سبب شده مردمی که برای خرید به این بازار می‌روند گه گاه برای رفع خستگی هم که شده ساعتی را در این پارک بنشینند. 

تاریخچه باغ ملی مشهد: این بوستان در ابتدا مانند باغی شخصی بوده که در اختیار حاکمان خراسان قرار داشته و آن‌طور که در تاریخچه باغ ملی مشهد آورده شده در سال 1280 هجری شمسی توسط مظفرالدین شاه قاجار به حاج کاظم ملک­التجار بخشیده شد و پس از فوت ایشان دست‌به‌دست چرخید و درنهایت در سال 1345 اختیار شهرداری قرار گرفت.

سرزمین موج های آبی

سرزمین موج های آبی

سرزمین موج های آبی که با نام موج های آبی مشهد نیز خوانده می شود، نه تنها در مشهد بلکه در سراسر ایران طرفداران بسیاری دارد که مردم از سراسر ایران به این پارک آبی می آید.این پارک واقع در قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه 83 است.اگر بخواهیم به برخی از تفریحات سرزمین موج های آبی معرفی کنیم، می توان به انواع استخرها، انواع سرسره‌ها و سونا و جکوزی اشاره کرد.لازم به ذکر است که در ابتدا سرزمین موج های آبی مشهد تنها میزبان آقایان بود که پس از چند ماه تصمیم بر این شد برخی از روزاهای هفته به بانوان اختصاص پیدا کند. پس از گذشت چندین سال لازم بود بانوان نیز مجموعه ای داشته باشند، به همین دلیل اقدام به احداث پارکی جدید با امکانات به روز نمود تا امکان استفاده خوانواده های محترم به صورت همزمان در دو پارک آبی مجزا آقایان و بانوان محیا گردد.

مسجد گوهرشاد

مشهد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد از مسجد های تاریخ این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد. این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث‌الدین ترخان از امرای جغتایی، همسر شاهرخ، فرزند امیر تیمور گورکانی در سال 821 قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام‌الدین شیرازی،سبک معماری این مسجد مربوز به دروان تیموری می باشد که حدوده 12 ستال به طول انجامید. این بنا از نظر ظاهری یکی از برجسته ترین نمنوه های هنری در ایران به شمار می رود که ویژگی ها معماری سنتی در آن به خوبی رعایت شده است.

مسجد گوهرشاد دارای ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره بوده که با حدود 500 مترمربع مساحت، 37متر طول و 5/25متر ارتفاع، از باشکوه‌ترین ایوان‌های مسجد است. ضلع‌های مسجد، همه با کاشی‌های معرق نفیس آراسته شده است و در تمام دیوارها و غرفه‌های آن اسماءالله و آیات قرآن و احادیثی که بعضی مربوط به مسجد است، وجود دارد.

گنبد رفیع مسجد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. ارتفاع گنبد حدود 41 متر و فضای خالی بین دو پوشش گنبد، 10متر است. سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزئین شده است. در دو طرف این ایوان، دو مناره هر کدام به ارتفاع 43 متر از کف مسجد ساخته شده و دارای کتیبه‌هایی چند است. مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت 2800 مترمربع دارد و زیربنای آن 9410متر مربع است.

منبر صاحب الزمان(عج) واقع در کنار محراب ایوان مقصوره،قدمت بالایی دارد. این منبر نفیس، از چوب گردو و گلابی با شیوه‌ منبت‌کاری و قلم‌زنی بدون به‌کاررفتن میخ در آن، به دست پرتوان استاد محمد نجار خراسانی، منبت‌کار معروف عصر فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده و دارای 5/7مترارتفاع و چهارده پله است. منبر صاحب الزمان(عج) در سال 1325 شمسی توسط مرحوم استاد حیدر نیکنام گلپایگانی مرمّت شد.

این مسجد در طول زمان بر اثر عوامل طیبعی و انسانی صدمات زیادی دیده است؛ از جمله در زمین‌لرزه‌ سال 1084ه‌ق، ایوان مقصوره صدماتی دید که مورد بازسازی قرار گرفت. مرمت‌های دیگر مسجد، پس از گلوله باران روس‌ها در سال 1330ه.ق بود که به صدمه دیدن گنبد و ایوان‌های مسجد انجامید. گنبد و ایوان مقصوره و ایوان‌های شرقی و غربی مسجد نیز در سال 1339ه‌ق مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

برج  رادکان چناران

برج رادکان چناران

برج رادکان برجی برای تعیین چهار فصل، سال کبیسه و آغاز سال نو مس باشد که توسط خواجه نصیرالدین طوسی، ریاضیدان، منجم و دانشمند بزرگ خراسان و در سال قرن هفتم هجری ساخته شده است.این برج در استان خراسان رضوی واقع در 80 کیلومتری مشهد و در مسیر جاده چناران در شهر رادکان می باشد.که در پانزدهم دی ماه 1310 با شماره ثبت 146 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برج رادکان چناران خراسان رضوی

عملکرد این برج تاریخی به چه صورت است؟

این برج دارای 12 دیوار مربوط به 12 ماه در یک سال، با 36 ستون در اطراف بیرونی، با سقف مخروطی شکل است. در روزهای انقلاب و اعتدال هر سال، خورشید کاملاً در یک راستا قرار می گیرد تا از درهای طرف مقابل برج بتابد. بنابراین میتواند چهار فصل سال و سال کبیسه را تعیین کند. 

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

خانه ملک یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر مشهد می باشد که در نزدیکی حرم واقع شده است. این عمارت متعلق به حاج حسین ملک، ثروتمند نیکوکار مشهدی بوده است. که از ثروتمند ترین ایران به شمار می آمد.وی که در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد، و سال ها اجاره دار املاک و مستغلات آستان قدس رضوی بوده و به دلیل بهره مندی از فکر اقتصادی خوب، توانست از این راه ثروت زیادی را به دست آورد.

آرامگاه نادر افشار 

آرامگاه نادر افشار

«آرامگاه نادرشاه» بنایی است در مجموعه‌ی «باغ موزه‌ی نادری» در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط «هوشنگ سیحون» طراحی و ساخته شده ‌است. ساختمان آرامگاه نادرشاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه است و دو تالار موزه، تشکیل شده است. یکی از آنها موزه‌ی اسلحه‌ی دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه‌ی اسلحه‌ی و آثار مربوط به دوران نادرشاه را به نمایش می‌گذارد.

تاریخچه آرماگاه نادرشاه: بعد از انقراض سلسله‌ صفویه و تسلط محمود افغان و اشرف افغان بر ایران، نادرشاه افشار که به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق»، «ناپلئون ایران» و «اسکندر دوم» نیز داده‌اند، از منطقه‌ خراسان قیام کرد و توانست مدعیان محلی، افغان‌ها و امپراتوری عثمانی را سرکوب کند. شهر مشهد را به عنوان پایتخت خود بر گزید و در سال 1148 قمری بر تخت پادشاهی خود نشست.

آرامگاه پیرپالان دوز 

آرامگاه پیر پالان دوز

آرامگاه پیرپالاندوز از بناهای تاریخی دوران صفوی بوده  که در 985 قمری ساخته شده و مقبره ی یکی از عرفای نامدار آن دوره می باشد. آرمگاه پیرپالان دوز واقع در خیابان صفوی و در ضلع شرقی حرم امام رضا می باشد. پیر پالاندوز ( محمد عارف عباسی) از شیخ‌های سلسله ذهبیه (از فرقه‌های تصوف شیعه) بود که برای امرار معاش پالان دوزی می‌کرد.یک قران که هفت سوره دارد و دست نوشته ی پیر پالان دوز است در این مکان به جا مانده استکه به خط ثلث نوشته شده است و نشان دهنده ی توانایی این فرد در خطاطی می باشد.

دیوارهای بیرونی با طاق، قاب و کاشی‌کاری‌های زیبا زینت بخشیده شده که چشم‌اندازی جذاب به بنا داده است. مقبره پیر پالاندوز مشهد شامل بنایی چهار گوش است که با گنبدی بزرگ پوشیده شده و ایوان آجری آن با ابهت فراوان حتی از راه دور نیز خودنمایی می‌کند. در داخل بقعه نیز محل شاه‌نشین به چشم می‌خورد که با نقاشی‌های معرکه و جلوه‌ی خاص خود هوش از سرتان خواهد برد. برو روی دیواره های این بنای تاریخی نقاشی هایی از دوران صفوی ترسیم شده است که بخشی از آن مرمت شده و بخشی دیگر از بین رفته است.

پارک کوه سنگی 

پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی از پارک های بزرگ و خوش آب و هوای مشهد است که از نظر مساحت پس از پارک ملت می باشد. این پارک بین دو قله از ذشته کوه بینالود قرار دارد و به همین دلیل به پارک کوهسنگی معروف است. و میتوانید از مسیر پلکانی سنگی است که با 1300 متر طول شامل3 قسمت پلکان است به بالا کوه بروید.در سمت واقع شده است. و شروع ساخت آن از سال 76 آغاز شده است و در دو فاز دیگر ادامه یافته که فاز دوم سال 87 و فاز سوم آن سال 98 می باشد. و هم اکنون نیز در حال اجرا می باشد.

در زمان تاج گذاری شاه عباس بنایی در این پارک ساخته شده و در داخل آن دو مجسمه شیر سنگی وجود دارد که از شهر میلان فرستاده شده است و در گذشته مجسمه هایی که انسان بودند نیز وجود داشت که پساز انقلاب از پارک برداشته شد.

برخی دیگر از امکانات تفریحی پارک کوهسنگی

  • بازار هنر مشهد
  • موزه بزرگ خراسان
  • مجتمع توریستی - تفریحی کوهسنگی لند
  • دوچرخه سواری و درشکه سواری

خانه داروغه

خانه تاریحی داروغه در مشهد

 

خانه داروغه مشهد