بهترین روش نگهداری از گیاه بامبو

13/02/2022
روش نگهداری گیاه بامبو
بامبو جزو گیاهانی می باشد، که دارای طرفداران زیادی به خاطر سهولت پرورش و نگهداری آن پیدا کرده است. این گیاه به نام های دراسینای روبانی و گیاه نواری، روبانی، خیزران خوش قدم، خوش یمن مشهور است.
مجله والی
مجله والی

نگهداری از گیاه بامیو

گیاه بامبو را می‌ توانید در آب یا حتی خاک نگهداری کرد، اولی طول عمر آن در خاک بیشتر می باشد. اگر قصد نگهداری این گیاه را در آب دارید، باید هر هفته آب آن را عوض کرده، و در داخل تنگ آن سنگ‌ هایی بریزید، که بتوانید وزن گیاه را تحمل کند، و سقوط نکند، و اگر می خواهید آن را در خاک نگهداری کنید، باید خاک آن را مرطوب نگه داشته، و از خشک شدن یا خیس شدن بیش از حد خاک جلوگیری کنید.

نور

گیاه بامبو نیاز به نوری مدیریت شده، و غیرمستقیم دارد. برگ‌ های گیاه بامبو اگر در نور مستقیم قرار بگیرد، می‌ سوزد، و لبه‌ های آن قهوه‌ ای می‌ شود. اگر نشانه ی سوختگی در برگ‌ ها مشاهده کردید، گیاه را به محلی که نوری کم تری دارد، منتقل کنید.

آب‌ دهی

اگر بامبوی شما شما هم در خاک زندگی می‌ کند، همان طور که گفته شده، باید خاک آن کمی مرطوب باشد. خشک شدن یا خیس ماندن بیش از اندازه خاک باعث پوسیدن ریشه و آسیب به گیاه می‌ شود. بامبو برای ادامه ی زندگی خود احتیاج به آب زیادی ندارد، ولی می‌ توان آن را در آب نیز نگهداری کرد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید، که ترجیح می دهید، این گیاه را در آب نگهداری کنید، مواظب باشید، که همه ی ریشه در آب باشد، و خارج نشود، و همچنین هر هفت الی ده روز یک‌ بار آب را عوض کنید، تا گیاه شما شاد و سالم بماند.
هنگامی که آب ساکن می‌ شود، ممکن است سر و کله جلبک‌ ها پیدا شود، پس هر زمان که آب را عوض می‌ کنید، گلدان را تمیز کنید، تا از تشکیل جلبک جلوگیری کنید.
شما می‌ توانید از همان آب لوله‌ کشی برای این گیاه استفاده کنید، به شرطی که سطح کلر آب زیاد نباشد. برای محکم کاری می‌ توانید آب را برای 12 ساعت در ظرفی جدا نگه دارید، تا کلر آن ته‌ نشین شود.
در بعضی آب‌ ها فلوراید بالایی وجود دارد، که این ماده می‌ تواند برای بامبو سمی باشد، و به آن آسیب بزند، و بهتر می باشد، به جای آن از آب معدنی استفاده کنید.

دما

گیاه بامبو زمانی شاداب می شود، که در محیطی با دمای 18 الی 35 درجه سانتی‌ گراد زندگی کند. در ما‌ه‌ های سرد گیاه به هیچ عنوان گیاه را در کنار پنجره یا دری قرار ندهید، که امکان نفوذ سرما وجود دارد.

تعویض گلدان

اگر ریشه‌ های گیاه برای گلدان بیش از اندازه بزرگ باشد، باید حتماً گلدان آن را تعویض کنید. در این زمان گیاه را به گلدانی بزرگ‌ تر منقل کنید، یا اگر در آب زندگی می‌ کند، باید تنگ بزرگ‌ تری برای آن در نظر بگیرید. در زمان تعویض گلدان یا تنگ باید سنگ یا خاک قدیمی که برای نگهداری گیاه استفاده می‌ کردید، را دور بریزید، و از سنگ یا خاک جدیدی استفاده کنید.

هرس کردن

برعکس بونسای گیاه بامبو را نمی‌ توانید به کمک هرس کردن یا سیم شکل داد. شکل دادن گیاه بامبو به وسیله رشد طبیعی آن و تغییر منبع نور انجام می‌ شود.
این گیاه را در چین به گونه‌ ای پرورش می‌ دهند، که از کنار رشد کند، و به همین خاطر پیچ می‌ خورد. انجام این کار در خانه راحت نیست، ولی می‌ توان با کمک یک جعبه که سه طرف آن بسته می باشد، و تشخیص سرعت رشد گیاه آن را پیچ داد. جهت انجام این کار باید صبر زیادی داشته باشید، چون به تمرین و تجربه نیاز دارید.
هرس کردن قسمت مهمی از نگهداری این گیاه است. در طول زمان گیاه ممکن است، بیش از اندازه سنگین شود، و از شکل همیشگی‌ خود خارج شود. توجه داشته باشید، که بریدن شاخه اصلی گیاه کار اشتباهی می باشد، و به جای آن بهتر است، شاخه‌ هایی را ببرید، که از شاخه اصلی انشعاب گرفته‌ اند. ساقه جانبی را تا جایی ببرید، که 3 الی 5 سانت آن باقی بماند. برای محافظت از بخش بریده شده، روی آن را با پارافین بپوشانید، تا از ورود باکتری‌ ها جلوگیری شود.

اگر می‌ خواهید ظاهر کلی گیاه را عوض کنید، می‌ توانید شاخه جانبی را از انتهای آن ببرید. در محل برش زخمی برنزی رنگ ایجاد می‌ شود، که ممکن می باشد، ساقه جدید از آن رشد کند، یا نکند.
بهتر می باشد، ساقه‌ های بریده شده، را دور نریزید، چون می‌ توانید از آن به عنوان قلمه برای رشد گیاه جدید استفاده کنید.
اگر به هر دلیلی نیاز دارید، تا ساقه ی اصلی را ببرید، باید بدانید که شاخه‌ های انشعابی جدید از زیر محل برش رشد می‌ کنند.

سمی بودن

بامبو برای حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه سمی می باشد. اگر این گیاه توسط این حیوانات خورده شود، ممکن می باشد، باعث اسهال، دل‌درد، آبریزش دهان، ضعف یا گشادی مردمک چشم شوند. این گیاه برای انسان‌ ها خطری ندارد.

روش‌ های تکثیر گیاه بامبو

پس از شرح روش نگهداری گیاه بامبو اکنون به روش تکثیر گیاه و مشکلات احتمالی آن میپردازیم.

 • قلمه زدن

اولین قدم جهت تکثیر بامبو انتخاب یک قلمه سالم می باشد. دقت کنید، که قلمه‌ ای را انتخاب کنید، که حداقل یک برگ یا بیشتر داشته باشد. برگ‌ های اضافی را از روی گیاه جدا کنید، تا گره رشد گیاه را ببینید. در شرایط عادی گیاه احتیاجی به هورمون رشد ندارد، و می‌ تواند به تنهایی و به سرعت ریشه دهد، ولی اگر تجربه‌ های ناموفقی داشتید، می‌ توانید از هورمون رشد به عنوان نیروی کمکی استفاده کنید.

 • ریشه‌ دهی بامبو در آب

این روش معمول‌ تر و بهتر می باشد. ساقه بریده شده‌ ای که حداقل یک برگ دارد، را در آب مقطر قرار دهید. بعد از مدتی ریشه‌ های جدید و قرمز رنگ گیاه از پایین ساقه شروع به رشد می‌ کنند. آب را تا جایی که امکان دارد، تمیز نگه دارید. به محض این که ریشه‌ های گیاه شکل گرفت می‌ توانید آن را به گلدانی زیبا یا خاک منتقل کنید.

 • ریشه‌ دهی بامبو در خاک

بامبو می‌ تواند در خاک نیز به خوبی ریشه دهد. جهت انجام این کار گیاه را به آرامی در خاکی تازه قرار دهید، و مطمئن شوید، که حداقل یک گره در داخل خاک باشد. خاک گیاه را مرطوب و گرم نگه دارید، تا نشانه‌ هایی از رشد جدید را مشاهده کنید.
حواستان باشد، که از گیاه جدید انتظار زیادی نداشته باشید. این گیاه نمی‌ تواند مثل مادرش رشد کند، و همان عادت رشد را داشته باشد. بامبوی جوان شما می‌ تواند صاف و سرسبز باشد، ولی ممکن می باشد، مانند مادرش ظاهری قوی و رشد سریع نداشته باشد.

روش‌ های شکل دادن به گیاه بامبو

یکی از شگفت انگیز‌ترین خصوصیات بامبو این است، که می‌ توان ساقه‌ های آن را شکل داد، و یا حتی می توانید آن را به یک دیگر بافت. رمز موفقیت این کار نور است. پس شما خواهید توانست با جا به جایی منبع نور می‌ توانید بامبو را به اشکال مختلفی در بیاورید.

 • پیچ دادن بامبو

یکی از محبوب‌ ترین مدل‌ های بامبو مدل پیچشی می باشد. پس برای این که بتوانید گیاه خود را به این شکل در بیاورید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. گیاه را در یک کارتن مقوایی قرار دهید، تا نور به آن نرسد.
 2. یکی از چهار سمت کناری کارتن را باز کنید، تا نور از آن سمت وارد شود. 
 3. مراقبت از گیاه را مثل گذشته انجام دهید، تا زمانی که متوجه شوید، سر گیاه به سمت نور منحرف شده است.
 4. اکنون گیاه را کمی در داخل کارتن بچرخانید، تا دوباره سمت گیاه به سمت نور منحرف شود.
 5. این کار را به صورت مداوم تکرار کنید، تا هر چند پیچی که لازم دارید، را به دست بیاورید.
 6. بهتر می باشد، برگ‌ های بخش پیچ خورده را هرس کنید، تا باعث شلوغی بیش از حد نشوند.
 • بافت بامبو

بافتن چند گیاه به یک دیگر کاری بسیار مرسوم و محبوب می باشد. اگر روش‌ های بافت مو را بلدید، کار شما بسیار راحت می باشد، ولی اگر بلد نیستید، هم نگران نباشید، چون کار سختی در پیش ندارید.
اگر می‌ خواهید بامبو‌های خود را به هم ببافید، و شکل‌ های زیبا درست کنید، می‌ توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. گلدانی را انتخاب کنید، که سه شاخه بامبو در آن باشد. این شاخه‌ ها باید نیم سانت ضخامت داشته باشند، پنج سانت از یکدیگر فاصله داشته باشند، و به صورت خطی یا مثلثی کاشته شده باشند.
 2. برگ‌ های بخش پایینی گیاه را کاملا هرس کنید.
 3. شاخه سمت راستی را بر روی شاخه وسطی بیاورید، و شاخه وسطی را به سمت راست کج کنید. حالا شاخه سمت چپی را به وسط بیاورید، و شاخه ی وسطی را به سمت چپ ببرید.
 4. این مراحل را تا جایی تکرار کنید، که 10 الی 12 سانت بالای آن خالی بماند.
 5. قسمت بافته نشده، بالا را با نخ یا طنابی گره بزنید.
 6. با رشد گیاه، بافت شما محکم‌ تر می‌ شود، و ماندگار خواهد شد.

آفات و مشکلات و بیماری‌ ها

توجه داشته باشید، که روش نگهداری گیاه بامبو ساده می باشد، ولی بعضی از مشکلاتی که گیاه بامبو ممکن است، با آن رو به رو شود شامل کنه، شپشک، قارچ‌ ها و زرد شدن برگ و یا ساقه می باشد.

 • آفات

اگر نشان‌ هایی از لکه‌ های قهوه‌ ای بر روی گیاه دیدید، این موضوع تقصیر قارچ‌ ها می باشد. جهت درمان باید بخش تغییر شکل یافته را جدا کنید، ساقه و برگ‌ ها را خشک نگه دارید، و محل قرار گیری گیاه را عوض کنید، تا جریان هوای بهتری داشته باشد. شپشک‌ ها حشرات سفید رنگی می باشند، که باید آن‌ ها را به کمک یک دستمال الکلی از سطح گیاه تمیز کنید. کنه‌ ها به خودی خود به بامبو علاقه‌ای ندارند، و معمولاً از روی گیاهان دیگر به سمت این گیاه کوچ می‌ کنند. این حشرات را می‌ توانید با ترکیب آب و مواد شوینده از بین ببرید.

 • مشکلات

به صورت کلی بامبو باید سبز باشد. اگر هر قسمتی از این گیاه زرد یا قهوه‌ ای شود، نشانه بیمار بودن آن می باشد. همچنین پوسیدگی ریشه مشکل دیگری می باشد، که گیاه ممکن است، با آن دست و پنجه نرم کند.

علل زرد شدن ساقه‌ ها

زرد شدن برگ بامیو

ساقه‌ های بامبو همیشه باید سبز بماند. در صورت زرد شدن ساقه‌ ها به طور قطع یک اتفاق بدی افتاده است، که ممکن است، به خاطر دلایل زیر باشد.

 • نور

بامبو به نور زیاد، ولی غیر مستقیم و فیلتر شده نیاز دارد. اگر گیاه را در مکانی با نور مستقیم و گرم قرار دهید آفتاب سوخته و زرد می‌شود. از سوی دیگر اگر گیاه نور کافی دریافت نکند ابتدا برگ‌ها و سپس ساقه‌هایش زرد می‌شود.
اگر گیاه را محل مناسب انتقال دهید بعد یک الی دو هفته سلامت گیاه بازیابی می‌شود و رنگ زرد آن برطرف می‌شود البته برگ‌های زرد گیاه می‌ریزند و برگ‌های جدیدی به جای آن رشد می‌کنند.

 • آب

اگرچه بامبو‌ها درباره شرایط نگهداری سخت‌گیر نیستند، اما نسبت به آبی که دریافت می‌کنند وسواس دارند. آب لوله کشی ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که به گیاه آسیب بزند. بهتر است از آبی فیلتر شده یا آب مقطر استفاده کنید. اگر گیاه شما در آب زندگی می‌کند بهتر است هر یک یا دو هفته آب آن را تعویض کنید، زیرا سکونت بیش از حد در آب قدیمی باعث ایجاد جلبک و باکتری‌هایی می‌شود که ریشه گیاه را می‌پوساند.

 • کوددهی

زرد شدن برگ‌ها و ساقه بامبو مخصوصا اگر از قسمت پایینی آغاز شود نشانه کوددهی زیاد است. اگر به تازگی به گیاه کود دادید، آب گیاه را تعویض کنید و دیگر به آن کود ندهید تا رنگ گیاه دوباره سبز شود که ممکن است چند هفته الی چند ماه طول بکشد.
یک قانون کلی است که می‌گوید کوددهی باید نهایتا یک یا دوبار در سال، توسطی کودی که ده برابر رقیق‌تر شده است انجام شود.

 • آسیب دیدن ساقه

در صورتی که ساقه بامبو آسیب ببیند ممکن است زرد شود. ضربه زدن، شکستن ساقه، سقوط، کندن برگ‌ها، گره زدن غیر اصولی و یا حتی سرما و گرمای ناگهانی آسیب‌هایی است که باعث زرد شدن ساقه گیاه می‌شود. زرد شدن به همراه ایجاد بافت رشته رشته و لزج نشانه آن است که گیاه شما بیش از حد به مرگ کامل نزدیک شده است و ممکن است هیچ‌وقت دیگر سلامت خود را به دست نیاورد.

 • علل زرد، قهوه‌ ای شدن برگ‌ ها

بعضی از مواقع ممکن است، لبه برگ‌ های بامبو قهوه‌ ای رنگ یا زرد رنگ شود. این مسئله گاهی یک مشکل می باشد، و گاهی فقط چرخه طبیعی زندگی گیاه است.
خوشبختانه اکثر بامبو‌ها می‌ توانند با سرعت رشد کنند، و شما می‌ توانید به راحتی برگ‌ های آسیب دیده را از روی گیاه جدا کنید، بدون این که آسیبی به گیاه وارد کنید. زمانی که برگ‌ ها کاملاً زرد یا قهوه‌ ای شد، با کمک یک قیچی یا چاقوی تمیز برگ‌ ها را از روی شاخه ببرید. می‌ توانید این برش را زاویه دار انجام دهید، تا شکلی طبیعی‌ تر داشته باشد.