جرم گیری دندان به روش خانگی ( با جوش شیرین و روغن نارگیل)

19/02/2022
جرم گیری دندان در منزل
با مجله والی همراه باشید تا به جرم گیری دندان ها در منزل آگاه شوید. جرم دندان یک لایه نرم و چسبناک بوده که در قسمت بیرونی دندان ها و در امتداد خط لثه بوجود می آید و با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان پلاک می تواند به یک ماده سفت زرد مایل به قهوه ای تبدیل شود
مجله والی
مجله والی

جرم دندان یا همان پلاک یک لایه نرم و چسبناک بوده که در قسمت بیرونی دندان ها و در امتداد خط لثه بوجود می آید و با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان پلاک می تواند به یک ماده سفت زرد مایل به قهوه ای به نام تارتار تبدیل شود.همه ی ما می توانیم از ایجاد پلاک در خانه پیشگیری و درمان کنیم. در واقع هنگامی که غذا می خوریم، باکتری های موجود در دهان کربوهیدرات های غذا را به اسید تجزیه می کنند که با ذرات غذا و بزاق باقی مانده مخلوط می شود و پلاک ایجاد می کند. از مهم ترین عامل جلوگیری از جرم دندان  و پلاک دندان می توان به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن  اشاره کرد.البته در بعضی مواقع برداشتن تارتار ممکن است سخت تر باشد ونیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک برای تمیز کردن حرفه ای دارد.در این مقاله از مجله والی با روش های ساده و آسان برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از جرم دندان در خانه آشنا می شوید 

عوارض جرم دندان

جرم گیری دندان به روش خانگی

بهداشت نامناسب دهان همچنین می تواند باعث بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه (لثه) شود.همچنین ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و سایر شرایط بهداشتی، از جمله ذات الریه، زوال عقل و بیماری قلبی وجود دارد.

جرم گیری دندان به روش خانگی

 • مسواک زدن با جوش شیرین

جرم گیری دندان با جوش شیرین و آبلیمو

مسواک زدن با جوش شیرین یک راه مطمئن و موثر برای از بین بردن پلاک دندان می باشد. جوش شیرین پلاک ها را بدون آسیب رساندن به مینای دندان از بین ببرد.

خمیر دندان حاوی جوش شیرین ممکن است در کاهش میزان پلاک در دهان نسبت به خمیردندان های دیگر موثرتر باشد.

جوش شیرین همچنین در برابر دمینرالیزاسیون که یک فرآیند شیمیایی است که کلسیم را از مینای دندان پاک می کند، محافظت می کند، جوش شیرین به دلیل دارا بودن PH بالایی که می تواند به تعادل سطح pH داخل دهان و جلوگیری از از بین رفتن مینای دندان کمک کند.

البته لازم به ذکر است  باید دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنیم.

 • روغن کشی با روغن نارگیل

جرم گیری دندان با روغن نارگیل

روغن کشی دندان ها یک راه آسان برای حذف باکتری ها از دهان و بهبود سلامت دهان می باشد

روغن نارگیل به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی که دارد برای روغن کشی بسیار گزینه ی مناسبی است، همچنین حاوی اسید لوریک است، یک اسید چرب با خواص ضد میکروبی می باشد

برای کشیدن روغن روی دندان ها مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل گرم را در دهان قرار دهید
 2. روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه در اطراف دهان بچرخانید
 3. روغن نارگیل را داخل سطل زباله یا دستمال کاغذی بریزید

در نظر داشته باشید از ریختن روغن نارگیل به داخل سینک خودداری کنید، زیرا سبب مسدود شدن لوله هامی شود.

همچنین میتوانید از روغن های ذیل استفاده کنید.

 • روغن بادام
 • روغن کنجد
 • روغن زیتون

جرم سیاه دندان را چگونه از بین ببریم؟

قیمت جرم گیری دندان

همانطور که ذکر شد رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین راه برای از بین بردن پلاک و تارتار است. دندانپزشکان توصیه می کنند که دوبار مسواک زدن در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان را یک بار در روز توصیه می کنند.

نحوه صحیح مسواک زدن

سفید شدن دندان با جرم گیری

 1. از پشت دهان با دندان های آسیاب بالایی شروع کنید
 2. از حرکات قلم موی دایره ای و کوتاه استفاده کنید
 3. سطوح جلویی و پشتی تمام دندان های بالایی را مسواک بزنید
 4. سپس مراحل ذکر شده را روی دندان های پایینی تکرار کنید

جرم گیری طبیعی دندان

جرم گیری دندان به روش سنتی

مسواک های برقی، به ویژه مسواک هایی که دارای سرهای نوسانی هستند، در از بین بردن پلاک و کاهش التهاب لثه مفید هستند، پس از کشیدن نخ دندان و مسواک زدن، دهان را با دهانشویه شستشو دهید. بسیاری از دهانشویه های بدون نسخه حاوی فلوراید برای محافظت بیشتر در برابر پلاک هستند.

البته افرادی که التهاب لثه دارند ممکن است به نوع قوی تری از دهان شویه نیاز دارند.

جلوگیری از جرم بستن دندان ها

بهترین و مفید ترین راه برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان استفاده از نخ دندان یک بار در روز و مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید است.

معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای نیز می تواند به پیشگیری و درمان مشکلات سلامت دهان شما نیز کمک شایانی کند.

دندانپزشکان کل دهان را معاینه می کنند و علائم پوسیدگی دندان و بیماری لثه را بررسی می کنند. همچنین هرگونه پلاک یا جرم روی سطح دندان ها و در مکان های صعب العبور را از بین می برند. دندانپزشکان همچنین می توانند دندان ها را با فلوراید درمان کنند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند.

تغییرات رژیم غذایی همچنین می تواند به جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم کمک کند. کاهش مصرف قند، نشاسته و غذاهای اسیدی می تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

پیشگیری از پلاک دندان

جرم گیری دندان با سرکه سیب

 • مصرف کلوچه، کیک و آب نبات را محدود کند
 • نوشابه و نوشیدنی های ورزشی
 • آب مرکبات
 • غذاهای نشاسته ای یا شیرین که می توانند به دندان بچسبند، مانند نان، چیپس سیب زمینی و برخی میوه های خشک