استخراج بیت کوین + آموزش ماینینگ، ماینر، درآمد ماینرها و قیمت بیت کوین

19/02/2022
میزان درآمد ماینر
آموزش استخراج بیت کوین، ماینینگ، ماینر و بیت کوین رایگان با افزایش قیمت بیت کوین و خبرهایی در مورد میزان مصرف برق ماینرها توانسته مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.
مجله والی
مجله والی

در کشور ما استخراج بیت کوین برای بعضی از افراد به عنوان یک سرمایه گذاری پرسود دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، و بستگی به عوامل زیادی اعم از قیمت و قدرت دستگاه استخراج کننده، میزان مصرف انرژی و هزینه برق و انرژی، درآمد حاصل از استخراج و… بستگی دارد.
به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم، تا به متوسط میزان درآمد از ماینرها و این که آیا این میزان از درآمد به صرفه می باشد، یا نه و هم چنین می خواهیم، درآمد ماینرها چگونه محاسبه می شود، خواهیم پرداخت.
ولی قبل از آن بهتر می باشد، با مفهوم ارزهای دیجیتال و نحوه استخراج آن ها بیشتر آشنا شویم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت‌ کوین به عنوان یک ارز دیجیتال می باشد، و انتشار آن در دست یک سازمان، شرکت یا دولت خاص نمی باشد. شبکه بیت‌ کوین غیرمتمرکز می باشد، و هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سرتاسر جهان وظیفه پردازش تراکنش‌ ها و تولید بیت‌کوین‌ های جدید را نیز بر عهده‌ دارند. بیت کوین جزو اولین و موفق‌ ترین نوع ارز دیجیتال غیرمتمرکز می باشد، که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، که چندی پیش 11 ساله شد. قیمت بیت کوین در حالی که 11 سال از تولد آن می‌ گذرد، رشد چشمگیری دارد، و سالانه مقدار زیادی به ارزش آن اضافه خواهد شد. طبق آمار بدست آمده، این ارز دیجیتال یکی از موفق‌ ترین دارایی کل تاریخ می باشد، یعنی هیچ دارایی دیگری نتوانسته در این بازه ی کوتاه مدت تا این حد رشد داشته باشد، و در بیش از 80% روزهای موجودیتش سودآور باشد.

بیت‌ کوین در حقیقت به عنوان یک کد یا رمز کامپیوتری می باشد، که با محاسبات سنگین و زمان‌ بر ریاضی به دست خواهد ماند.

استخراج بیت‌ کوین چیست؟

به فرایند تولید بیت‌ کوین و پردازش تراکنش‌ های بیت‌کوین استخراج (ماینینگ) نیز گفته می‌ شود. 

ماینر چیست؟

جهت استخراج بیت کوین حتماً باید از یک دستگاه ماینر استفاده کنید، که به آن اسیک (ASIC) که کوتاه شده ی شده کلمه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص نیز می باشد. ماینر بیت کوین به دستگاه‌ هایی گفته می‌ شود، که مخصوص استخراج بیت کوین می باشد، و انواع بسیار زیادی دارد.

ماینر سخت‌ افزار یا دستگاهی می باشد، که از آن جهت استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌ شود. در حقیقت ماینرها با توان پردازشی که در می توانند در اختیار شبکه قرار دهند، به صاحبان خود درآمد می‌ رسانند. از هر سخت‌ افزار کامپیوتر که قدرت پردازش داشته باشد، می‌ توان برای ماینینگ استفاده کرد، ولی نمی‌ توان استفاده از هر سخت‌ افزاری را به‌ صرفه و منطقی دانست. به‌ عنوان مثال استخراج بیت کوین زمانی با پردازنده مرکزی کامپیوترهای معمولی ممکن بود، ولی الان استخراج به‌ صرفه این ارز دیجیتال تنها با دستگاه ای‌ سیک (دستگاه ماینر) ممکن می باشد. 

مرور کلی بر دستگاه ماینر

دستگاه ماینر (ASIC) وسیله ای می باشد، که شما می توانید با استفاده از آن به استخراج ارز های دیجیتال بپردازید. دستگاه های ASIC طبق الگوریتم های خاصی ساخته شده اند، و شما می توانید با توجه به نوع رمز ارز انتخابی خود اقدام به تهیه دستگاه ماینر مد نظر خود کنید. دستگاه های ماینر صرفاً جهت استخراج ارزهای دیجیتال تولید می شوند، و برای کار دیگری مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، چون فقط توانایی استخراج ارز های دیجیتال را دارند. متأسفانه در حال حاضر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران سرسام آور می باشد، و هر فردی توانایی تهیه ی آن ها را ندارند. اگر قصد تهیه ی دستگاه ماینر جهت استفاده خانگی و یا این که ایجاد فارم را دارید.

در این قسمت قصد داریم، درباره ی تجهیزات مورد نیاز شما در جهت راه اندازی یک فارم استخراج صحبت کنیم. اگر قصد خرید و راه اندازی سیستم استخراج خانگی دارید، تقریباً شما هم به همه ی این موارد احتیاج دارید، ولی به تعداد کم تر. در ادامه جهت آشنایی با تجهیزات ماینینگ با ما همراه باشید.

  • دستگاه ماینر (ASIC) یا کارت گرافیک (GPU)

دستگاه های ماینر (کارت های گرافیک) به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات ایجاد یک فارم و یا ایجاد یک سیستم استخراج خانگی می باشد. ممکن است، این سوال برای شما پیش آید، که چرا کارت گرافیک؟

برخی از رمز ارزهای موجود را می توان با کارت های گرافیک استخراج کرد. اصولاً هزینه تهیه یک فارم ماینینگ با کارت گرافیک کم تر از هزینه تهیه فارم با دستگاه های ماینر می باشند. کارت های گرافیک در مقابل دستگاه های ماینر ارزان تر می باشند. 

به عنوان مثال ارز دیجیتال اتریوم را در حال حاضر هم می توان با دستگاه های ماینر و کارت گرافیک استخراج کرد. تیم خالق اتریوم ادعا کرده اند، که در آینده با طراحی یک الگورتیم خاص می خواهند تنها استخراج اتریوم را از طریق کارت های گرافیک مقدور کنند. بعد از پیاده سازی این الگوریتم دیگر نمی توان ارز دیجیتال اتریوم را با دستگاه های ماینر استخراج کرد. قطعاً این مورد به نفع و به ضرر برخی از افراد تمام خواهد شد.

  • مکان

مکان در زمان راه اندازی یک فارم بسیار مهم می باشد. اگر شما قصد راه اندازی یک فارم دارید، مکان شما باید مناسب این کار باشد. هر مکانی را نمی توانید برای این کار انتخاب کنید. مکان انتخابی شما باید از لحاظ شرایط دمایی، دارای یک دمای مطلوب باشد، تا بتوانید با استفاده از سیستم تهویه هوا و همچنین خنک کننده بتوانید دما را کنترل کنید.

  • سیستم تهویه هوا و خنک کننده

هر فارم احتیاج به سیستم تهویه هوا و خنک کننده می باشد. دستگاه های ماینر به خاطر پردازش قدرتمندی که انجام می دهند، دمای بالایی تولید می کنند. این دما منجر به وجود آمدن حرارت بالا در فارم شما می شود. این حرارت باید به وسیله سیستم تهویه هوا و همچنین سیستم خنک کننده از بین رود. می توان گفت سیستم تهویه هوا و خنک کننده یکی از مهم ترین تجهیزاتی می باشد، که ما به آن در فارم هایمان نیاز داریم.

  • تجهیزات جانبی

تجهیزات جانبی شامل: نیروی کار، اینترنت، اتصالات و ابزار های مورد نیاز، کامپیوتر و... می باشد. قطعاً بعد از تهیه ی تجهیزات شما احتیاج به نیروی کار، اینترنت و اتصالات برای پیش بردن کار خود هستید. 

  • نیروی کار

به نیروی کار در یک فارم جهت پشتیبانی و رسیدگی به امور نیاز دارند. ممکن است، برای شما سوال پیش آید، که در یک فارم به چه تعدادی نیرو کار نیاز است؟

این تعداد بسته به اندازه و یا بهتر است، بگوییم بزرگی و یا کوچکی فارم شما دارد، هر چه فارم شما بزرگ تر باشد، قطعاً رسیدگی به آن افرادی بیشتری را می طلبد. پس اگر می خواهید قبل از تهیه تجهیزات تعداد نیروی کار خود را مشخص کنید. ابتدا باید بدانید که قرار است، چه فارمی می خواهید تشکیل دهید. در فارم های خانگی دیگر نیروی کار احتیاجی ندارد، و فقط صاحب فارم می تواند به امور آن رسیدگی کند.

  • اینترنت

اینترنتی که شما برای فارمتان احتیاج دارید، باید دارای سرعت مطلوبی باشند. مهم ترین نکته که در این بخش باید به آن اشاره کرد، بدون قطع و وصلی اینترنت می باشد. اینترنت فارم شما نباید به هیچ عنوان قطع و وصلی داشته باشد. کوچک ترین قطع و وصلی اینترنت می تواند باعث ضرر شما باشد، چون حجم زیادی از ماینر ها در فارم شما به استخراج دیگر ادامه نخواهند داد.

  • اتصالات و ابزار های مورد نیاز

نام اتصالات و ابزار های مورد نیاز واضح است، که چه چیزی فارم شما احتیاج دارید. قطعاً جهت اتصال و هماهنگ سازی همه ی تجهیزات شما نیاز به اتصالات دارید. این مورد نیز باید در اسرع وقت حل شود.

  • کامپیوتر

فارم شما احتیاج به کامپیوتر دارد. برای این که بتوانید ماینر و یا کارت های گرافیک را پیکربندی و یا همان کانفینگ کنید، نیاز به تعدادی کامپیوتر دارید. کامپیوتر هایی که شما به آن احتیاج دارید، شما در فارم نیاز به سخت افزار قوی ندارد، و شما می تواند با متوسط ترین سخت افزار کامپیوتر های مورد نیاز خود را جمع آوری کنید.

درآمد ماینرها چگونه محاسبه می شود؟

درآمد ماینرها چگونه محاسبه می شود؟

در این بخش قصد داریم، به محاسبه متوسط میزان درآمد ماینرها بپردازیم. جهت انجام این کار از ماشین حساب ماینینگ استفاده می کنیم.
محاسبه درآمد حاصل از ماینینگ به صورت تخمینی با وارد کردن قدرت پردازش دستگاه ها میزان برق مصرفی و هزینه مصرف برق در ماشین حساب ماینینگ صورت می گیرد.

جهت محاسبه سود آوری می توانیم از ماشین حساب ماینینگ وب سایت رمز ارز نگاران استفاده کنیم.

برای کار با این ماشین حساب اول باید ارز دیجیتالی که قصد داریم، آن را استخراج کنیم، را مشخص کنیم. بعد مشخصات دستگاه از قبیل قدرت دستگاه، مصرف برق و… را وارد می کنیم، و میزان سود آوری لحظه ای را مشاهده می کنیم. این ماشین حساب طبق قیمت و دشواری در استخراج لحظه ای بیت کوین در آمد را محاسبه می کند.
ولی لازم به ذکر می باشد، که با توجه به تغییر قیمت و سختی با گذشت زمان در آمد حاصل از استخراج و زمان برگشت سرمایه نیز دستخوش تغییر می شود. پس با توجه به وجود عوامل غیر قابل پیش بینی زمان بازگشت سرمایه گاهی زودتر از زمان پیش بینی شده، و گاهی دورتر از این زمان صورت می گیرد.
در آخر می توانیم بگوییم ماینینگ فعالیتی جدید، جذاب و سود آور می باشد، که با دانش و آگاهی باید وارد این عرصه شویم، وگرنه با خسارت های جبران ناپذیری مواجه خواهیم شد.
همچنین با در نظر گرفتن مواردی که گفته شد، کار ماینینگ گاهی سود آور و در بعضی از مواقع ضرر خواهد بود. ولی نکات مهمی که افراد در کشور ما برای تعیین متوسط میزان درآمد از ماینر باید در نظر بگیرند، نرخ مصوب برق و ارزش دلار می باشد، چون تغییرات در قیمت برق بسیاری از افراد در این حرفه را با چالش رو به رو می کند، و باعث ضرر و زیان به آن ها می شود.

  • درآمد روزانه دستگاه ماینر

درآمد روزانه ماینر ها را می توان به صورت خیلی ساده محاسبه کرد. اگر قصد دارید، درآمد ماهیانه ماینر و یا ماینر های خود را محاسبه کنید، باید در زمان خودتان با قیمت ارز دیجیتال مد نظر و همچنین دلار فعلی این کار را انجام دهید.

ماشین حساب هایی وجود دارند، که به شما اجازه خواهند داد، به ساده ترین شکل ممکن این کار را انجام دهید. جهت انجام این کار کافیست اول درآمد ماینر خود را به صورت ماهانه محاسبه کنید، و سپس می توانید یکی از ساده ترین راه ها را پیش بگیرید. جهت انجام بهتر این کار می توانید پس از محاسبه درآمد به صورت ماهیانه آن را تقسیم بر 30 کرده، تا درآمد روزانه شما محاسبه شود.

به عنوان نمونه

دستگاه ماینر Whatsminer M20S 40Th به صورت ماهانه در تاریخ ” 1/3/99 “، ” 3.047720 ” تومان درآمد داشته است، برای محاسبه درآمد روزانه این ماینر می توانیم این مبلغ را همان طور که گفتیم بر 30 تقسیم کنیم. به عبارتی درآمد روزانه این ماینر در روز تقریبا چیزی حدود ” 102.000 ” هزار تومان می باشد.

اگر قصد دارید، تا درآمد ماینرتان را به طور دقیق محاسبه کنید، باید در همان روز با قیمت زنده بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری و یا دلار این کار را انجام دهید. همان طور که می دانید قیمت دلار و ارز های دیجیتال همیشه در حال تغییر می باشد، و هیچ گونه ثباتی ندارند، به همین خاطر نمی توان به طور دقیق آن را مورد محاسبه قرار داد.

  • درآمد ماینر به صورت ماهانه

پیش از این که بخواهید به سراغ تشکیل یک فارم بروید، و یا این که بخواهید یک فارم خانگی راه اندازی کنید، باید اول در آمد خود را محاسبه کنید. محاسبه درآمد به شما کمک خواهد کرد، تا بدانید چقدر طول می کشد، تا بتوانید سرمایه خود را بازگردانی کنید. بازگشت سرمایه در بحث راه اندازی ارز های دیجیتال گزینه مهمی می باشد. شما می توانید از طریق ماشین حساب های مخصوص این محاسبه را انجام دهید.

به دست آوردن درآمد ماینر با توجه به قیمت دلار و ارز دیجیتال مد نظرتان دارد. قیمت دلار و همچنین ارزهای دیجیتال داران نوسانات زیادی می باشد. ممکن است، طبق این نواسانت فارم به شما ماهیانه 20 میلیون درآمد بدهد، و ممکن است، گاهی بیشتر از 20 میلیون سود بدهد. همان طور که گفتیم بسته به قیمت دلار و… در آن لحظه دارد. شما می توانید با کمک سایت WhattoMine این محاسبه را به راحتی انجام دهید.

به عنوان نمونه

همان طور که خواندید محاسبه کردیم، که دستگاه ماینر Antminer T17 40Th ماهانه می تواند به مبلغ ” 1778.292 ” برای شما ایجاد درآمد داشته باشد. البته لازم به ذکر است، که این محاسبه در تاریخ 1/3/99 انجام شده است. با تغییر قیمت بیت کوین و دلار و یا دیگر ارز ها این اعداد نیز متغیر می باشد.

نکته دیگری که لازم است، شما به آن توجه داشته باشید، بحث محاسبه دیگر هزینه ها می باشد. مثلاً درآمدی ماینر شما برابر با 1778.292 تومان بوده است. این سود ماینر به شما می باشد، و شما اگر می خواهید سود خالص ماهانه خود را حساب کنید، باید مبالغ آن ها را از این اعداد کم کنید، تا به نتیجه برسید.

سخن پایانی 

اگر بخواهم در کل برحسب تجربه ی کسانی که به استخراج ارز های دیجیتال پرداخته اند، باید بگویم به ازای هر 15 تراهش در هر دستگاه، درآمد روزانه آن حدود 1 دلار خواهد بود. زیرا قیمت دلار متغیر می باشد، پس هر زمان که در حال خواندن این مقاله می باشید، باید دلار را به تومان تبدیل نمایید. البته این مقدار برحسب سختی شبکه فعلی بیت کوین می باشد. البته من درآمد خالص به شما گفتم، و شما باید هزینه هایی مثل برق، نیروی انسانی و… را از آن کم کنید.