اطلاعاتی در مورد نحوه پرورش گیاه کاسنی (کاشت، داشت و برداشت کاسنی)

14/02/2022
نحوه کاشت گیاه دارویی کاسنی
کاسنی یک گیاه دارویی فوق العاده است که خواص درمانی بسیاری دارد در این مقاله در مورد زمان کاشت کاسنی و نحوه پرورش این گیاه دارویی پر خاصیت صحبت خواهیم کرد.
مجله والی
مجله والی

معرفی گیاه دارویی کاسنی و انواع این گیاه

یکی از انواع گیاهان علفی، گیاه دارویی کاسنی می باشد.این گیاه به مصر باستان تعلق داشته و مردم مصر بر این باورند که در سلامت کبد و تصفیه خون بسیار موثر است.کاسنی خواص دارویی بسیار زیاد و گذشته ای باورنکردنی دارد.از مشخصات ظاهری این گیاه می توان به ساقه ای باریک با انشعابات کم در ناحیه مجاور رآس گیاه اشاره کرد.همچنین روی ساقه و برگ آن تیغ های بسیار نرم و ریزی مشاهده می شود و برگ های آن به صورت متناوب بوده و از تار های فراوانی در اطراف رگبرگ میانی تشکیل شده است.

با ما در این مقاله خانه داری از مجله والی همراه باشید تا با روش صحیح پرورش گیاه کاسنی آشنا شوید.

کاشت، داشت و برداشت کاسنی

مهم ترین ترکیبات گیاه کاسنی

ریشه گیاه کاسنی از 8 درصد پلی ساکارید به نام اینولین (INULIN) تشکیل شده است.

ترکیبات ریشه دیگر عبارتند از: لاکتوسین (LAKTUCIN) و لاکتوکوپیکرین (LACTUCOPICRIN)، گلوکوزیدها، شیکوریک اسید، فلانوئید ها، قندها و تانن ها

مهم ترین  محتویات ریشه حاوی ترکیبات بخارشونده معطر به نام "استوفنون (ACETOPHENONE) است.

زمان کاشت کاسنی

انواع کاسنی

 • کاسنی فری یا شیکوریوم اندیوم
 • شیکوریوم انتیبوس یا کاسنی تلخ

برگ های نوع اول تقریبا گرد و به صورت باز شده و همراه با بریدگی هایی روی آن می باشد.نوع دوم به صورت کشیده و تیره رنگ و فاقد بریدگی می باشد که ریشه آن کاربرد خاصی نداشته و تنها برگ های آن قابل مصرف است.

نحوه کاشت کاسنی

برای کاشتن کاسنی ابتدا باید میوه آن را بکاریم.برای کاشتن میوه آن باید زمین هایی را انتخاب کنیم که به اندازه کافی کود حیوانی داشته و نسبتا مرطوب هستند.ضمنا قوه میوه کاسنی به مدت 5 الی 6 سال حفظ می شود.

کاشت را می  توان هم به صورت دستی و هم توسط ماشین های مخصوص به صورت خطی انجام داد.دانه ها را به صورت پراکنده روی زمین پخش کنید سپس با غلتک زدن ملایم روی دانه ها یک لایه خاک نازک روی دانه ها پوشیده شود.

هم در خزانه و هم در محل اصلی می توان بذر ها را کاشت.در صورتی که در خزانه کاشته شوند هنگامی که به نهال چهار برگ تبدیل شد می توان آن را به محل اصلی انتقال داد و در صورتی که در محل اصلی کاشته شود، بعد از اینکه سبز شدند بایستی فاصله بین بوته ها را روی خط 15 الی 20 سانتی‌متر گذاشت.

محل رویش گیاه کاسنی در ایران

جداسازی علف های هرز

زمانی که گیاه رشد کرد و ساقه های آن چند سانتی متر ارتفاع گرفت باید به کج بیل زدن اقدام کرده و سپس علف های هرز را جدا کنید.همچنین باید بعد از گذشت 11 الی 20 روز، به منظور اصلاح زمین این اعمال مجددا انجام می شود.

زمان و نحوه برداشت کاسنی

این گیاه در مرداد ماه برداشت می شود و پس از برداشت در اتاق هایی که هوای آزاد در جریان است به وسیله گرما خشک می شوند.همچنین معادل با 1 تا 5/1 تن برگ تازه کاسنی از هر هکتار زمین زراعی می توان برداشت کرد.ریشه کاسنی را می توان در ماه های مهر و ابان به وسیله  لوازم مجهزی مثل چنگال از زمین خارج می شوند.اگر ریشه به طول 45 تا 50 سانتی‌متر برسد، خارج کردن آن به مهارت و ابزار خاصی نیازمند است.

گیاه کاسنی در کجا یافت می شود

نیاز های اکولوژی گیاه کاسنی

 • نور: این گیاه به میزان کمی نور خورشید نیاز داشته و در زمین های کم نور و نسبتا مرطوب رشد می کند
 • خاک: برای این خاک، مناسب ترین و بهترین نوع خاک، خاک لیمونی محسوب می شود زیرا سرشار از مواد آلی است.همچنین می توان از خاک های هوموسی نیز استفاده کرد
 • آبیاری: این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد به گونه ای که در سه هفته اول کاشت حداقل باید یکبار در روز آبیاری شود.
 • دما:کاسنی، گیاه مقاومی در برابر سرما و یخ بندان است.در نتیجه محصول یک آب و هوای خنک و نسبتا سرد است، چرا که گرمای شدید باعث می شود خیلی زود بذر دهد.
 • کود: برای رشد گیاه کاسنی 80 کیلوگرم فسفر، 80 الی 120 کیلوگرم در هر هکتار ازت، 120 الی 180 کیلوگرم در هکتار پتاسیم نیاز است.

طبع گیاه کاسنی

این گیاه دارای طبعی سرد و تر می باشد. درجه قوای کاسنی یک بوده و مصلح آن شربت بنفشه، دارچین، شکر سرخ، سکنجبین و هل است.

نحوه سفید کردن کاسنی

کاسنی گیاه تلخی است از این رو برای از بین بردن تلخی آن باید به سفید کردن آن قبل از مصرف اقدام کرد.روش های سفید کردن با توجه به نوع کاستی مختلف است.کاسنی فری را باید دو تا سه هفته قبل از برداشت محصول در مزرعه سفید کرد.اگر هوا نسبتا گرم باشد به دو هفته زمان نیاز دارید.و اگر هوا رو به سردی برود یعنی  اوایل پاییز و زمستان به 3 تا 4 هفته وقت نیاز دارید. از جمله ایزار های سفید کردن کاسنی می توان به گلدان، جعبه، کاغذ و... اشاره کرد زیرا از رسیدن نور به برگ های داخلی کاسنی جلوگیری می کنند.

یک روش دیگر نیز وجود دارد که بسیار رایج است و آن هم این است که برگ ها را جمع کردن و نوک آن ها را باهم بست.که در این صورت برگ های خارجی مانع از رسیدن نور به داخل بوته ها می شوند.دقت کنید هنگامی که عمل سفید کردن کاسنی را انجام می دهید رطوبتی در هوا نباید و هوا کاملا خشک باشد زیرا در صورت وجود رطوبت ممکن است برگ های وسط بوته را دچار پوسیدگی کند.

نحوه کاشت گیاه کاسنی

خواص دارویی کاسنی

 • دانشمندان علم گیاه شناسی خواص بی نظیری برای گیاه کاسنی ذکر کرده اند که عبارتند از:
 • آب کاسنی می تواند خارش را تسکین دهد و آن را درمان کند.
 • از عرق کاسنی می توان برای خنک کردن نیز استفاده کرد.
 • گیاه کاسنی همچنین از قولنج نیز جلوگیری می کند.
 • کاسنی در رفع حرارت درونی و عطش بدن موثر است و همچنین برای درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری نیز موثر است.
 • اگر دچار تب های مداوم و طولانی هستید پیشنهاد می کنیم آب کاسنی پخته را با سکنجبین بخورید زیرا بسیار موثر است.
 • از برگ کاسنی برای درمان درد های معده و کبد، کیسه صفرا و یرقان نیز استفاده می شود.
 • از ریشکه کاسنی همچنین برای رفع مشکل آب آوردن شکم استفاده می شود زیرا بهترین دارو است.
 • از کاسنی برای درمان ضعف چشم، فشار خون و ضعف اعصاب نیز استفاده می شود.
 • خوردن کاسنی باعث فعال تر و با نشاط کردن کلیه، قلب، کبد، رحم شده و همچنین سبب می شود این اندام ها وظایف خود را به طور طبیعی انجام دهند.
 • برگ کاسنی سرشار از ویتامین ث بوده که به حفظ جوانی کمک شایانی می کند.
 • از ریشه کاسنی همچنین در روان شدن و باز کردن اخلاط استفاده می شود.
 • از برگ کاسنی برای از بین بردن  زهر طحال نیز استفاده می شود.
 • کاسنی در زیبایی چهره کودک تازه متولد شده تاثیر گذار است.

کاشت و پرورش گیاه دارویی کاسنی

موارد منع مصرف کاسنی

 1. اگر مبتلا به حبصه هستید باید در مصرف آن احتیاط کنید.
 2. در صورتی که کاسنی بیش از حد مصرف شود مسمومیت ایجاد می کند.
 3. اگر دچار سرفه هستید نباید کاسنی مصرف کنید.