نکات و روش های نگهداری و مراقب از گیاه یوکا در خانه

14/02/2022
مراقبت از گیاه یوکا
در این مطلب می خواهیم به شما روش ها و نکات نگهداری از گیاه یوکا را رائه دهیم که به دلیل ظاهری شبیه به درخت به آن درختچه نیز می گویند این گیاه دارای انواع مختلفی می باشد که برخی از ان ها مناسب برای آپارتمان ها می باشد. این گیاه بسیار مقاوم می باشد.
مجله والی
مجله والی

گیاه یوکا دارای بیش از 40 گونه می باشد اما تنها تعدار کمی از ان ها به عنوان گیاه اپارتمانی استفاده می شوند و از مزیت آنها این است که به شدت به برابر خشکی مقاومت می کنند .سال‌ها ست که این گیاه را به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده می کنند . البته که این گیاه برای صاحبان حیوانات خانگی مناسب نمی باشد زیراهمه قسمت های گیاه برای سگ ها و گربه ها سمی هستند. برای آشنایی با این گیاه و نکات نگهداری آن ها از جمله میزان آبیاری، زمان آبیاری، نوع خاک و میزان نور مناسب و... در این مقاله ذکر شده است پس ما با در مجله والی همراه باشید.

آشنایی با گل یوکا و انواع آن

قیمت گیاه یوکا

هنگامی با یک گلدان یوکا مواجه می شویم . اولین چیزی که به ذهنمان میرسد این است که این گیاه چقدر شبیه درخت می باشد . به دلیل شباهت این کیاه به درخت به ان درختچه میگویند. همچنین این کیاه به شباهت به گل های زنگوله ای نبوده و از ان به عنوان گل زنگوله ای نیز یاد می شود . این گل های هر چند سال یک بار رشد می کند و به رنگ صورتی و کرم می باشد این گل های زیبا در فصل بهار نمایان شده و البته ممکن است رشد این گل های زیبا در آپارتمان اتفاق نیوفتد .

همان طور که گفتیم این گیاه از خانواده آواگاسه بوده و در نواحی گرم و خشک آمریکا و جزایر کارائیب رشد می کند و یکی از دلایل اینکه این گیاه مناسب کاشت در باغچه می باشد این است که این گیاه مناسب برای آب و هوای گرم و خشک می باشد. این گیاه تنه ای بلند و قطوری داشته و برگ های آن نیز همان طور که گفتیم بلند و باریک و با نوک تیز می باشد این گیاه دارای رشد کندی بوده ولی بسیار مقاوم در برتبر خشکی بوده و جلوه ی خیلی زیبایی به خانه شما می دهد . 

شرایط نگهداری یوکا 

نگهداری یوکا در زمستان

 • نور مناسب برای گیاه یوکا

این گیاه نیازمند به نور غیر مستقیم و زیاد دارد البته که وجود نور مستقیم و زیاد نیز باعث سوختگی برگ ها آن شده و در خلاف آن نور کم نیز باعث قهوه ای شدن و ریز شدن برگ های آن میشود. پرورش یوکا در نور کم باعث می شود تا این گیاه گلدهی آن کم شود و تنه ها تازک شود . در نتیجه شما می توانید این گیاه را در سایه و یا بالکن های سقف دار قرار دهید. 

 • دما مناسب برای درختچه یوکا

دمای مناسب جهت رشد این گیاه 13 الی 18 درجه سانتی گراد می باشد زیرا این کیاه بیشتر با محیطی کویری سازگار می باشد اما به طور کلی حساسیت زیادی به دما ندارد. این نخل تا دمای بالاتر از 60 درجه و پایین تر از 30 درجه را می تواند تحمل کند. 

 • نحوه ی آبیاری درختچه یوکا

درختچه یوکا نیارمند به آبیاری منظم در تمامی مفاصل نداشته و در فصل تابستان و بهار تنها کافی است که آن را در صورت خشک شدن رویه خاک به خوبی آبیاری کنید و همچنین از باز بودن زهکش های آن نیز مطمئن شوید . در فصل های سرد از جمله زمستان نیز آبیاری این گیاه را تا نصف کاهش داده و صبر نمایید تا رویه خاک خشک شده و به آن اب دهید. 

 • میزان رطوبت لازم برای یوکا

برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه نیاز است تا در فصل تابستان آن را ابپاشی نمایید همچنین می توانید برای تممین رطوبت لازم یک ظرف را پر آب کرده و در کنار این گیه قرار دهید . 

 • کوددهی گیاه یوکا 

برای رشد این گیاه شما می توانید هر ماه آن را با کد دهی تقویت نمایید البته که لازم است که در فصول رشد این گیاه از جمله فصل بهار و تابستان هر 2 هفته یکبار ان را کو دهی کنید شما می توانید برای کود دهی این گیاهان لازم است تا از کود های مایع استفاده نمایید . 

 • تعویض گلدان گیاه یوکا

لازم است در دو سال اول رشد این گیاه گلدان آن را تعویض کرده و آن را در گلدانی بزرگ تر قرار دهید و بعد از آنکه ریشه های این گیاه از خاک و سوراخ های زهکش بیرون زد به تعویض گلدان اقدام کنید . در غیر این صورت به دلیل بزرگ بودن این گیاه لازم نیست گلدان آن ها را تعویض نمایید تنها کافیست که سالانه خاک های سطحی آن را با خاک غنی تقویت کنید . 

 • خاک مناسب برای گیاه یوکا

یوکا به طور طبیعی در بیابان های شنی و خشک و در آب و هوایی خشک رشد می کند. برای این گیاه نیازمند یک خاک سبک با زهکشی بالا دارید لازم است تا برای تهیه خاک مناسب این گیاه از مخلوط سن، ماسه درشت باغبانی و پرلیت استفاده نمایید . شما میتواند از خاک کمپوست استفاده نمایید این خاک بسیار مناسب برای رشد گیاه می باشد. 

 • نحوه تمیز کردن برگ ها گیاه یوکا

جهت تمیز نمودن برگ های یوکا شما لازم دارید تا از یک پارچه نرم و یا اسفنج لطیف استفاده کنید . شما این پارچه یا اسفنج را مرطوب کرده و با آن به آرامی برگ های درختچه را تمیز نمایید . برای براق شدن برگ های این گیاه به هیچ عنوان از براق کننده ای شیمیایی استفاده نکنید. 

 • نحوه هرس یوکا 

این گیاه به هرس کردن خاصی نیازمند نیست تنها کافی است تا برگ های زیرین این گیاه را که زرد شده اند از ان جدا نمایید و با جدا کردن برگ های زرد این گیاه و همچنین سر زنی گیاهانی که دارای ساقه های بلند می باشد . 

در صورتی که گیاه یوکا شما بیش از حد بلند شده باشد و دیگر برای فضا خانه شما مناسب نبود باید تنه ان را کوتاه نمایید . برای این کار لازم است گیاه را از گلدان خارج کرده و با یک اره یا چاقو بزرگ و تیز تنه ی آن را به اندازه دلخواه و مناسب کوتاه نمایید . و سپس تنه ریشه دار را مجدد در خاک قرار دهید . 

بیماری ها و آفاتی گياه يوكا

روش نگهداری گل یوکا در منزل

این گیاه به طور کلی زیاد دچار بیماری و آفت نمیشود با این حال ممکن است دچار یک سری بیماری ها شود در ادامه این بیماری ها را بررسی می کنیم : 

 • علت خاكستري شدن برگ ها یوکا چیست؟

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است یوکا دچار آن شود خاکستری شدن برگ های یوکا می باشد این مشکل در گیاهانی که دارای سن بالا میباشند رایج میباشد زیرا اغلب این گیاهان دارای برگ های پیر بوده و کاملا عادی است که دچار تغییر رنگ شوند در صورت مشاهده همچین چیزی باید این برگ ها را از درخت جدا کرده ولی زمانی که برگ های جدید و جوان درختچه شما درچار تغییر رنگ شده و خاکستری شوند لازم است تا ان را به سرعت جدا نموده زیرا به طور قطع دچار فارچ شده و لازم است تا شما آن ها را سم پاشی کنید. 

 • علت پوسیدگی ساقه گیاه یوکا چیست؟

پوسیدگی ساقه های گیاه یکی از رایج ترین مسئله ای است که برای هر گیاهی ممکن است اتفاق بیوفتد . این مشکل اغلب بخاطر آبیاری زیاد و یا نداشتن زهکشی مناسب پیش می آید و گیاه پس از مدتی دچار قارچ شده و کم کم ساقه ها و ریشه ها آن پوسیده می شود . در برخی موارد وجود باکتری نیز باعث پوسیدگی ساقه گیاه میشود زیرا باکتری ها موجب ترشحات مولکولی در ساقه گیاه شده و بوی ناخوشاتیندی را ایجاد میکند برای جلوگیری از این امر باید خاک گلدان را استریل کرده و حین کاشت این گیاه آن را قلمه بزنید . 

 • علت وجود لکه های قهوه ای روی برگهای یوکا چیست؟

در صورت مشاهده لکه های قهوه ای بر روی برگ های یوکا تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که این برگ های آسیب دیده و قدیمی را جدا کرده و برداشته و سپس بقیه برگ های ان را قارچ کشی نمایید. این کار برای جلوگیری از قهوه ای شدن سایر برگ ها لازم میباشد . در هر صورت یوکا در برابر آفت ها بسیار مقاوم میباشد و هجوم حشره ها یا فلس اتفاقی باشد که برای هر گیاهی ممکن است رخ دهد در صورت مشاهده هر گونه مشکل و دیدن لکه روی برگ ها و ساقهدهای گیاه یک محلول مخصوص تهیه نمایید این محلول ترکیب آب و مایع ظرفشویی می باشد و گیاه را با ان سمپاشی نمایید در غیر این صورت از حشره کش ها تجاری استفاده نمایید. 

چگونه گیاه یوکا را تکثیر کنیم ؟ 

خواص گل یوکا در منزل

تکثیر یوکا دارای روش های مختلفی می باشد از جمله پاجوش یوکا ، قلمه یوکا، بذر یوکا و... 

 •  روش اول : تکثیر با کاشت بذر

کاشت بذر معمولا در فصل بهار و در دمای 20 درجه سانتی گراد صورت میگیرد . اما این عمل بسیار رایج نمی باشد. 

 • روش دوم : تکثیر با پاجوش

معمولا برای این روش لازم است تا در پای این گیاه نهال های جدیدی وجود داشته باشد در نتیجه شما میتوانید با جدا کردن این نهال های جدید همراه با ریشه ها و کاشتن انها در خاک مناسب یکی از بهترین روش های پرورش می باشد . 

در صورتیکه پاجوش گیاه فاقد ریشه باشد باشد . لازم است ابتدا آنها را در ماسه مرطوب قرار داده تا ریشه بزند سپس آن را در خام بکارید. نکته ای که در این روش وجود دارد زمانی که گیاه شما وقتی پاجوش تولید میکند که قسمت پافیلی یا همان قسمت قاعده ساقه آندر داخل خاک بماند. زیرا اغلب افراد این قسمت را به دلیل زیبایی از خارج از خاک قرار میدهند. 

 • روش سوم : تکثیر با قلمه ساقه

 1. از یوکاهایی که ساقه آن ها برهنه شده است، میتوانید قلمه هایی بطولِ 8 تا 10 سانتی متر تهیه نمائید.
 2. سپس دو طرفِ انتهاییِ قلمه را با چسبِ پیوند بپوشانده و با این کارسبب شوید تا ویروس ها و قارچ ها به آن حمله نکنند.
 3. قلمه ها را به صورت افقی در ماسه شسته قرار دهید.

کلام اخر 

یوکا درختچه ای می باشد که نوع آگاواسه آن برای مراقب و نگهداری به نور زیاد احتیاج داشته و و می توانید آن را هم در فضای باز و هم فضای بسته نگهداری کنید . این گیاه دارای برگ های کشیده و خنجری با نوک تیز می باشد. این گیاه همیشه سبز بوده و دارای تنه ای چوبی و استوار می باشد.