میزان درآمد یک راننده اسنپ چقدر دارد؟

05/03/2022
میزان درآمد اسنپ
به نظر می رسد، رانندگی در تاکسی های اینترنتی به عنوان یکی از پرطرفدارترین و مناسب ترین مشاغل برای افراد مختلف می باشد. با ما همراه باشید، تا شما را با میزان درآمد راننده اسنپ آشنا کنیم.
مجله والی
مجله والی

رانندگی در تاکسی‌ های اینترنتی به عنوان یکی از پرطرفدارترین و مناسب‌ ترین مشاغل برای افراد مختلف می باشد. یکی از این شغل‌ های پرطرفدار اسنپ نام گذاری شده است، حال ممکن است، برای شما سوال شود، که میزان درآمد در اسنپ چقدر است؟

سوالی که بیشتر مخاطبان بعد از خواندن مقاله ممکن است، برای شما پیش بیاید، این است، که آیا کار کردن در اسنپ به صرفه می‌ باشد؟

باید گفت در شرایط الان جامعه که بسیاری از مشاغل ضعیف شده‌ اند، و اغلب کسب و کارها به صورت اینترنتی می‌ باشند، بله کار در اسنپ به صرفه می باشد. رانندگی در اسنپ اگر نه این روزها و با بنزین لیتری 3 هزار تومان که با بنزین لیتری هزار تومان یکی از مشاغل،‌ پرطرفدار، مناسب برای کاره وقت و به صرفه بود. طرفداران زیادی نیز دارد.

البته با افزایش قیمت بنزین به لیتری 3 هزار تومان حتی افراد عادی نیز کم کم ترجیح می دهند، برای گشت و گذار یا نقل و انتقالات خود کمتر از اتومبیل شخصی استفاده کنند، ولی به هر صورت با تدابیری که اندیشیده شد، سعی شد، تا حدی در هزینه بنزین به رانندگان تاکسی های اینترنتی و دیگر مشاغل مرتبط با رانندگی کمک هایی صورت بگیرد. البته که به نظر این تدابیر چندان کارآمد نبوده است.

به هر صورت ولی همچنان یکی از مشاغلی که در نظر اول برای یک فرد بیکار پراید دار به نظر می رسد، ثبت نام در اسنپ و رانندگی صبح تا شبانه می باشد. از هزینه های جانبی مربوط به اتومبیل و بنزین اگر بگذریم،‌ به گواه بعضی از آمارهای موجود و صحبت برخی از رانندگان باید گفت، رانندگی در اسنپ شغل نسبتا پردرآمدی می باشد.

میزان درآمد راننده اسنپ

میزان درآمد راننده اسنپ

رانندگی در اسنپ شغل بسیار محبوبی محسوب می شود. در این شکی نیست، که درآمد این کار نیز در مقایسه با مشاغل رانندگی می باید خوب و قابل قبول باشد، البته اگر ناله های دائمی قشر راننده تاکسی مبنی بر گران بودن بنزین و لوازم یدکی بگذریم، باید بپذیریم، که به هر صورت احتمالا آن قدر می صرفد، که به این تعداد زیاد راننده تاکسی و آژانس خصوصی و به تعداد قابل توجهی نیز راننده تاکسی اینترنتی داریم. خصوصاً اگر این نکته را نیز در نظر بگیریم، که استقبال از رانندگی در اسنپ به حدی زیاد می باشد، که احتمالاً همه ما افرادی در خانواده یا آشنایان و دوستان خود می شناسیم، که تجربه ی رانندگی به عنوان راننده اسنپ را دارند.

موضوع زمانی جدی تر می شود، که خبرهایی مبنی بر تلاش بعضی افراد غیر تهرانی برای گرفتن پلاک تهران پخش شد. این خبرها در یک تحلیل سطحی می تواند نشانگر آن باشد، که رانندگی در اسنپ و میزان درآمد راننده اسنپ به حدی جالب توجه بوده است، که بعضی افراد از شهرستان نیز برای رانندگی در تهران اقدام کرده اند، حتی تا حد دادن آدرس تهران و گرفتن پلاک تهران پیش رفته اند.

همه ی ما قطعاً ترجیح می دهیم، با راننده ای سفر کنیم که نسبت به آشنایی او به مسیر و محله های پیچ در پیچ راه مطمئن باشیم. بعضی رانندگان در اسنپ طوری موضوع را جلوه می دهند، که گویی از سر اجبار به این شغل رو آورده اند، ولی آن چه از آمارهای موجود برمیاید،‌ میزان درآمد راننده اسنپ وجه قابل قبولی می باشد، که حتی با برنامه ریز یو رعایت بعضی نکات خاص می تواند بهتر هم باشد.

به عنوان مثال همین چند وقت بود، که اخباری مبنی بر درآمد 9 میلیون تومانی یک راننده از اسنپ تیتر اصلی خبرگزاری ها شد، و این فرد حتی به واسطه این میزان درآمد معروفیت خاصی نیز به دست آورد.

در مصاحبه ای که با این شخص انجام شده بود، شما چیز محیر العقولی برای کسب درآمد یبشتر نخواهید دید. او یک فرد عادی می باشد، ولی با برنامه ریزی مناسب و رعایت بعضی نکات جزئی که به نظر عموم افراد بی اهمیت می رسند، توانسته به این سطح درآمدی برسد، و حتی هدف گذاری خود را برای 12 میلیون تومان درآمد در ماه قرار داده است، که برای یک راننده اسنپ رقم بسیار قابل توجهی می باشد.

نکاتی برای پیش از شروع به کار

پیش از بررسی میزان درآمد راننده اسنپ بد نیست، اگر نکاتی را درباره رانندگی در اسنپ و تأثیر آن در میزان درآمد راننده اسنپ بدانید. بنابر اعلام اسنپ در بررسی چرایی استقبال افراد از رانندگی در اسنپ می توانیم به دلایل زیادی برسیم.

مثلاً این که اسنپ ساعت کاری ثابتی ندارد، افراد می‌ توانند در کنار شغل ثابت جهت کمک هزینه در اسنپ کار کنند، راننده اسنپ همیشه مسافر دارد، و بنابراین درآمدش تضمین شده است، اما این همه ی ماجرا نیست.

اگر پای صحبت راننده‌ های اسنپ بنشینید، قصه‌ های زیادی برای تعریف کردن دارند، از سفرهای هر روزه با مسافر و چالش‌ هایی که مدیریت آن‌ ها هنر می‌ خواهد، ولی اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید، که به همکاری با اسنپ فکر می‌ کنید، این نکات را قبل از شروع کار بخوانید، و سنگ‌ ها را با خودتان وا بکنید، این مسائل می تواند تاثیر زیادی در میزان درآمد راننده اسنپ داشته باشد.

زمان‌ بندی کار در اسنپ کاملاً به خود شما بستگی دارد، ولی هماهنگی این وضعیت آن‌ قدر که تصور می‌ کنید، راحت نیست.

شما به عنوان راننده اسنپ می‌ توانید در مورد زمان و محل کارتان تصمیم دلخواه بگیرید، ولی هر گونه انتخاب اشتباهی می‌ تواند میزان درآمد زایی شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد، و بخش سخت ماجرا هم درست همین‌ جاست. اگر دنبال بهینه‌ سازی درآمد خود می باشید، باید اول همه‌ چیز را به دقت بررسی و سپس هوشمندانه انتخاب کنید.

یادتان باشد، انتخاب زمان نامناسب و مسیر اشتباه می‌ تواند میزان درآمد شما را تا حدی زیادی کاهش دهد. یک راهکار برنده که در افزایش درآمدزایی از اسنپ تأثیر به‌ سزایی دارد، به حداقل رساندن فاصله مبدا و مقصد می باشد.

همچنین پذیرش درخواست مسافران در زمان‌ های شلوغ که معمولاً دیگر راننده‌ ها ترجیح می‌ دهند، به خاطر ترافیک تن به قبول سفر ندهند، هم مورد دیگری می باشد، که به افزایش درآمد زایی کمک می‌ کند، ولی این‌ ها همه صرفاً پیشنهاداتی هستند، که ممکن است، در مورد یک شهر منطقه یا محله نتیجه‌ بخش باشند. مهم خود شما هستید، که بتوانید رفتار سفرهای‌ تان را کارشناسی کنید.

مزیت استفاده از تاکسی اسنپ چیست؟

به بررسی مزیت استفاده از این شرکت می‌ پردازیم.

وقتی یک گوشی هوشمند حتی ساده دارید، می‌ دانید که در هیچ جا معطل نمی‌ مانید. هر کجا که باشید، این شرکت همراه شما خواهد بود.

به عنوان مثال می‌ خواستم از کرج به سمت میدان انقلاب تهران حرکت کنم، اما به هر تاکسی می‌ گفتم زیر 100.000 تومان قیمت نمی‌ داد. پیش خودم گفتم خب چرا ماشین آنلاین نگیرم، با گوشی خود اقدام به گرفتن تاکسی اسنپ کردم.
خیلی راحت با هزینه 67.000 تومان به در خانه رفتم، حتی نیازی به پیاده شدن در میدان انقلاب و تاکسی گرفتن مجدد نبود.

مزیت استفاده از اسنپ باکس چیست؟

بگذارید، با یک مثال واقعی این موضوع را برای شما شرح بدهم، یک روز طرف‌ های میرداماد تهران بودم میدان مادر یک بسته داشتم، و باید تحویل می‌ دادم، ولی طبق معمول آن قدر ترافیک بود، که واقعا 3 ساعت دیگر هم بسته من به شرکت نمی‌ رسید.

به فکر افتادم که از اسنپ باکس استفاده کنم، خیلی راحت مبداء و مقصد را روی نقشه ثبت کردم. بعد از گذشت چند دقیقه بعد یک پیک موتوری آمد و بسته را برد، و جالب‌ تر این که در 30 دقیقه بسته من به شرکت رسید.

مزیت استفاده از اسنپ فود چیست؟

برای اسنپ فود هم یک مثال خوب برای شما عزیزان قصد داریم، بزنم، که واقعا عالی می باشد. در شرکت به قدری کار زیاد و پیوسته بود، که نتوانستم ناهار بیرون بروم، از کیفیت غذا هم بی‌ اطلاع بودم.
صبر کردم کارم که تمام شد، از اسنپ فود غذای مدنظرم را یک نوشیدنی سفارش دادم. فرقش این بود، که دقیقاً چینش غذا را عین عکسی که می‌ بینید برای شما ارسال می‌ کنند.
جالب‌ تر این که می‌ توانید نظرات مشتری‌ ها را هم زیر هر رستوران بخوانید، و بهترین را انتخاب کنید، و مشتری دائم آن جا شوید.

شرایط ثبت نام در اسنپ چیست؟

حالا ببینیم، شرایط ثبت نام در اسنپ چیست ؟

 • مدرک سوء پیشینه و سلامت پزشکی داشته باشید، یعنی سوء سابقه و یا اعتیاد نداشته باشید.
 • سند موتور و یا ماشین را به همراه آدرس (قبض آب و برق) محل زندگی 
 • تهیه سفته که مقدارش را شرکت به شما اعلام می‌ کند.
 • شرکت در کلاس آموزشی و نصب نرم‌ افزار مخصوص رانندگان این شرکت که با اپلیکیشن مشتریان فرق می‌ کند.

درآمد تاکسی در اسنپ (مسافر کشی)

خب حالا وقت این است، که راجب میزان درآمد تاکسی اسنپ ها صحبت کنیم.

مثالم را با درآمد آقای رضا شروع می‌کنم.
یک روز برای گرفتن آمار درآمد رانندگان اسنپ یک تاکسی درخواست دادم، البته باید بگویم دوست داریم، تهران‌ گردی کنیم.
سوار شدیم، و تهران را گشتیم، کمی با هم دوست شدیم، درآمدش را پرسیدم. گفت اگر بگویم مثنوی هفتاد من کاغذ می‌ شود. گفتم: اشکالی ندارد، وقت داریم.

 • درد دل‌ های راننده اسنپ

شروع کرد به صحبت و گفت: ای کاش بنزین همان لیتری 1.000 تومان بود، خیلی کار در اسنپ به‌ صرفه بود، ولی نه این که الان بد باشد نه. خدا را شکر ولی آن وقت‌ ها خیلی بهتر بود.

می‌ گفت از ساعت 6 صبح استارت می‌ زنم، تا ساعت 12 یک سره کار می‌کنم، بعد جایی در پارک می‌ نشینم، و ناهار و چایی می‌خورم، یکی دو ساعتی هم استراحت می‌ کنم. بعد از استراحت و رفع خستگی، سوار ماشین می‌ شوم، و استارت مجدد تا ساعت 8 شب.

 • درآمد روزانه

آقا رضا گفت با کسر هزینه بنزین و… ساعتی 20 هزار تومان گاهی هم 25 هزار تومان خالص درآمدم است. تقریبا روزی 240 هزار تومان در شرایط معمولی و چیزی حدود 300 تا 350 هزار تومان در شرایط خوب و اوج کار درآمد داریم.

 • سیستم امتیازدهی به رانندگان تأثیر بسیاری در سرنوشت کاری آن‌ ها دارد.

حق با شما می باشد، امتیاز کم مسافران حتی اگر علت منطقی هم نداشته باشد، می‌ تواند باعث جریمه یا قطع همکاری اسنپ با شما شود. برخی از رانندگان اسنپ از این امتیاز ها با عنوان جان یاد می‌ کنند، که با پایین آمدن آن گیم‌ اور می‌ شوند. بنابراین اگر می‌ خواهید در اسنپ کار کنید، باید بتوانید به هر قیمتی شده جان‌ تان را حفظ کنید.

درآمد اسنپ ثابت نیست.

حواس‌ تان باشد، این دو مورد را با یک دیگر اشتباه نگیرید. درآمد در اسنپ تضمین شده، ولی ثابت نیست. یعنی هر راننده‌ ای می‌ تواند مطمئن باشد، بسته به تعداد سفرهای روزانه‌ اش در اسنپ درآمد روزانه دارد، ولی لزوماً این درآمد در همه ی روزها و همین‌ طور در طول ماه‌ های مختلف یکسان نیست.

علت آن این است، که قیمت‌ گذاری اسنپ در روزهای مختلف بسته به مناسبت‌ ها و میزان ترافیک متفاوت می باشد. مثلاً در ماه اسفند که ترددها بیشتر می باشد، و میزان ترافیک به همان نسبت افزایش پیدا می‌ کند، هزینه هر سفر بیشتر از ماه بهمن است، ولی به همان نسبت زمان هر سفر هم بیشتر می باشد. برخلاف آن در ماه رمضان که میزان درخواست‌ های سفر کاهش پیدا می‌ شود، هزینه سفرها نیز کم می‌ شود.

مسئله کمیسیون اسنپ و تاثیر آن در میزان درآمد راننده اسنپ

در حالی که اسنپ حق کمیسیون‌ خود را از کرایه در بعضی شهرها 15 و در بعضی دیگر 20% اعلام کرده است، رانندگان این شرکت معتقدند رقم کمیسیون‌ ها از این ارقام بالاتر می باشد، و عوارض شهرداری نیز از آن ها گرفته می‌ شود.

فرید شهابی مدیر تجاری این تاکسی اینترنتی در مصاحبه با تجارت نیوز تاکید کرد، کمیسیون‌ های دریافتی از رانندگان اسنپ، در هیچ شهری تغییر نداشته است. هم‌ اکنون کمیسیون دریافتی در هشت استان تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قم، خوزستان و آذربایجان شرقی، 15% و در بقیه مناطق کشور 20% است.

وی در رابطه با دریافت عوارض 1.5 درصدی شهرداری از کاربران راننده توضیح داد.

طبق دستور العمل نظارتی تاکسی‌ های اینترنتی این رقم به هزینه سفر اضافه و مستقیم به شهرداری پرداخت می‌ شود. در واقع فرایند محاسبه این صورت است، که اسنپ ابتدا هزینه سفر را بدون 1.5 درصد عوارض شهرداری مشخص می‌ کند، و میزان کمیسیون اسنپ بر مبنای آن مبلغ محاسبه می‌ شود. سپس به هزینه کلی سفر 1.5 درصد عوارض شهرداری اضافه می‌ شود، که این مبلغ اعلامی به مسافر است.

مدیر تجاری اسنپ گفت: در واقع حق کمیسیونی که کاربر راننده از هزینه سفر پرداخت می‌ کند، بدون محاسبه 1.5% عوارض شهرداری است. همچنین در سایت باشگاه رانندگان اسنپ نیز توضیحاتی در مورد کمیسیون‌ ها درج شده است. برای مثال این که سفرهایی انجام شده، در محدوده‌ طرح ترافیک معاف از پرداخت کمیسیون هستند.

میزان درآمد راننده اسنپ

میزان درآمد راننده اسنپ موضوعی می باشد، که رانندگانی که می‌ خواهند، کار با اسنپ را شروع کنند، به آن فکر کنند، به آن فکر می‌ کنند. در این گفتار در مورد درآمد راننده ها با توجه به مصاحبه برخی از رانندگان در خصوص میزان درآمد آن ها اطلاعاتی به دست خواهیم داد.

اسنپ روشی جدید جهت درآمد تاکسیران هایی می باشد، که می‌ خواهند به صورت اینترنتی کار کنند. درآمد در اسنپ به عمر ماشین، نحوه و الگوی رانندگی راننده اسنپ و این که چه زمانی راننده فعالیت می کند، و دیگر عوامل بستگی دارد، و قطعاً اگر الگو رانندگی اصولی و مناسبی راننده اسنپ داشته باشد، می تواند درآمد خوبی کسب کند به واسطه ی دیگر مزیت هایی که این مدل از تاکسی و مسافرکشی دارد.

کمیسیون شرکت اسنپ از کرایه هر سفر مسافران اسنپ کم می شود، درآمد آن ها در هر سفر دقیق مشخص نیست، ولی مزیت شرکت اسنپ این است، که هر یک روز در میان با راننده تسویه می نماید. ضمن این که با توجه به این که اسنپ همچنان مایل به جذب راننده است، پاداش هایی را برای معرفی یک راننده جدید توسط رانندگان اسنپ در نظر گرفته است، که از 25 هزار تومان تا 60 هزار تومان متغیر می باشد.

در مجموع از لحاظ میزان درآمد رانندگان اسنپ اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد، ولی طبق نظرات موجود در وب سایت ها و گفتگو با رانندگان اسنپ بسته به میزان فعالیت و تعداد سفرهایی که هر راننده می رود، می تواند تا ماهیانه 4 میلیون تومان (اسنپ معمولی و نه اسنپ VIP) درآمد داشته باشد.

در واقع در شهری مانند تهران یک راننده اسنپ با حدود 10 سفر در روز می تواند میانگین درآمد روزانه 200 هزار تومان داشته باشد، البته همان طور که ذکر شد، از این درآمد باید هزینه های بنزین و استهلاک ماشین کم شود، که قسمت عمده ای از آن به نحوه و الگوی رانندگی راننده اسنپ بستگی دارد.

شرکت اسنپ و تپ‎سی مانند دیگر اشخاص حقوقی صاحب درآمد ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد می باشند، و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‎ ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپ‏سی فعال می باشند، همانند دارندگان یک تاکسی برای عملکرد سال 1395 از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معاف می باشند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در مورد بحث‌ های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت های نوپای اسنپ و تپ‎سی خاطرنشان کرد، نکته حائز اهمیت آن است، که برخلاف مواردی که در رسانه‌ ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مانند پراید، پژو و…) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ وذنقل مسافر می‌ پردازند، برای سال 1395 صفر ریال تعیین شده، که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است. بنابراین در صورتی که یک راننده دارای یک تاکسی است، یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپت‎سی به ارائه خدمت حمل‌ و نقل مسافر می‌ پردازد، نباید مالیات پرداخت کند.

طبق این موارد وضعیت درآمد رانندگان تاکسی اینترنتی در تهران و کلان‌ شهرها و شهرهای کوچک برحسب ساعت، روز و ماه به صورت زیر می باشد.

 

درآمد ساعتی

درآمد روزانه

درآمد ماهیانه

درآمد سالانه

راننده تاکسی اینترنتی

60 تا 70 هزار تومان 500 تا 600 هزار تومان 13 تا 15 میلیون تومان 156 تا 195 میلیون تومان

کارمند

20 تا 30 هزار تومان 120 تا 250 هزار تومان 3 تا 6.5 میلیون تومان 35 تا 78 میلیون تومان

به این ترتیب متوجه خواهید شد، که کار در تاکسی‌ های اینترنتی درآمد بسیار بیشتری از متوسط حقوق کارمندی دارد، بنابراین ما یک امتیاز مثبت برای کار در تاکسی‌ های اینترنتی در نظر می‌ گیریم.

شرایط و مزایای کاری

 • ساعت کاری: در تاکسی اینترنتی رئیس خودتان می باشید.

شرایط کاری در تاکسی‌ های اینترنتی ساده می باشد. اول این که شما ساعت کار منعطف دارید، می‌ توانید در روز یا شب کار کنید، حتی می‌ توانید این‌ کار را به عنوان شغل دوم انتخاب کنید، هر زمان که خواستید می‌ توانید از کار دست بردارید، و هر زمان که خواستید به کار بازگردید.

ساعت کاری منعطف یک ویژگی بسیار مهم محسوب می‌ شود، چون دست شما را برای کار کردن باز می‌ گذارد. زمانی که تاکسی اینترنتی می باشید، اگر به مشکلی بر خوردید، یا نیاز بود تا یه یک کار خانوادگی برسید، می‌ توانید بدون دغدغه از کار دست بکشید. همچنین رفتن به تعطیلات و مسافرت نیز تماماً در اختیار خودتان است، لازم نیست، حتماً آخر هفته‌ ها یا در تعطیلات که جاده‌ ها شلوغ است، به مسافرت بروید. البته که زمان کار کردن شما مستقیم با درآمدتان در ارتباط است، ولی ساعت کاری منعطف در مواقع بسیاری به کمک شما می‌ آید.

در نقطه مقابل و کار کارمندی شما باید هر روز سر ساعت معین سر کار خود حاضر شوید، کار شما هیچ موقع ترک نمی‌ شود، تفاوتی ندارد، وضعیت هوا چگونه است، یا این که حالتان خوب است یا نه. در هر صورت باید سر کار حاضر شوید، البته می‌ توانید برای کارهای اورژانسی مرخصی بگیرید، ولی مرخصی‌ های شما نیز محدود است. به همین خاطر از این نظر کار در تاکسی‌ های اینترنتی جذاب‌ تر می باشد، چون که رئیس خودتان هستید.

بیمه و مستمری: کار کارمندی وضعیت بهتری دارد.

کار در تاکسی‌ های اینترنتی فعلا شامل بیمه نمی‌ شود، البته با توجه به این که در خصوص ساعت و روزهای کاری هیچ تعهدی از راننده گرفته نمی‌ شود، و این که راننده فقط در چند دقیقه می‌ تواند ثبت نام کرده، و کار خود را شروع کند، تعجبی هم ندارد، که شامل بیمه نشود، ولی اسنپ و تپسی می‌ توانند قسمتی از رانندگان ثابت خود را در صورت گرفتن تعهداتی بیمه کنند، حتی درآمد ثابت برای نیروهای خود در نظر بگیرند، ولی به هر شکل این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

اما شما می‌ توانید خودتان را بیمه کنید، که هزینه آن از بیمه کارمندی بیشتر است، و نسبت به بیمه بعضی از ادارات دولتی هم خدمات کمتری دریافت می‌ کنید، ولی می‌ ‎توانید خود را بیمه کنید، و مستمری بگیرید.

از طرفی اکثر کارمندان بیمه می‌ شوند، و 70% مبلغ بیمه آن‌ ها را کارفرما پرداخت می‌ کند، به این ترتیب هزینه بیمه برای کارمندان بسیار کمتر می باشد، ضمن این که رانندگان باید حتماً خودرو خود را نیز بیمه کنند، و هزینه آن را بپردازند. به این ترتیب در این بخش به کار کارمندی امتیاز مثبت می‌ دهیم.

 • مزایا: کار کارمندی تقریبا مزایای بیشتری دارد.

در خصوص مزایا نمی‌ توان به صورت دقیق نظر داد، مزایای کار در تاکسی اینترنتی مشخص است، هر کدام از شرکت‌ های اسنپ و تپسی در باشگاه رانندگان خود خدمات خوبی مانند تخفیف سرویس خودرو، تخفیف کارواش، تخفیف استفاده از خدمات درمانی و پزشکی، تخفیف استفاده از اماکن ورزشی و... را می‌ دهند. البته این شرایط و تخفیف‌ ها به صورت رندوم ارائه می‌ شود، و نمی‌ توان بر روی آن خیلی حساب باز کرد، ولی به هر شکل این خدمات توسط بسیاری از رانندگان استفاده می‌ شود.

همچنین این شرکت‌ ها طرح‌ های تشویقی دارند، که رانندگان با رسیدن به اهداف این طرح‌ ها جوایز مالی متنوعی دریافت می‌ کنند، که به افزایش درآمد آن‌ ها کمک می‌ کند.

ولی مزایای کار کارمندی به شرکتی که در آن کار می‌ کنید، بستگی دارد، اگر یک کارمند در شرکتی بزرگ مشغول به کار باشد، می‌ تواند از خدمات درمانی، ورزشی، تفریحی و... به صورت رایگان یا تخفیف‌ دار استفاده کند. همچنین ارگان‌ های دولتی خدمات خوبی به کارمندان خود می‌ دهند. مثلا دریافت خانه سازمانی یا خرید اجناس به صورت قسطی قسمتی از این مزایا هستند.

ولی همان طور که گفتم مزایای کار کارمندی به شدت به شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، وابسته است، چون بسیاری از شرکت‌ ها هیچ مزایایی برای کارمندان خود در نظر نمی‌ گیرند.

در این قسمت هم می‌ توان به نوعی نتیجه را مساوی اعلام کرد، ولی ما کفی مزایای کارمندی را سنگین‌ تر می‌ دانیم به همین خاطر امتیاز این بخش برای کارمندان می باشد.

 • وجهه شغل: کار کارمندی وجهه بسیار بهتری دارد.

از این نظر باید گفت که کار کارمندی هر چقدر هم که سبک و ساده باشد، وجهه بهتری در مقایسه با کار در تاکسی‌ های اینترنتی دارد. در نگاه مردم کار کارمندی اعتبار بیشتری دارد، و حتی اگر کارمند دولت باشید، می‌ توانید ضامن دیگران در امر وام گرفتن و تسهیلات بانکی شوید، ولی کار در اسنپ و تپسی به عنوان یک شغل آزاد و دم دستی به حساب می‌ آید، که به اعتبار شما اضافه نمی‌ کند. همچنین خود رانندگان تاکسی‌ های اینترنتی نیز کار خود را به عنوان یک شغل اصلی محسوب نمی‌ شود. اکثر آن‌ ها معتقدند، که اسنپ و تپسی کار نیست، و اکثرا دنبال کار بهتری هستند. نمی‌ دانم این تفکر درست است، یا غلط ولی وجه کار کارمندی بسیار بیشتر می باشد.

 • ورود به شغل: تاکسی اینترنتی مثل آب خوردن است.

برای کار کارمندی باید مدرک و مهارت و در اکثر مواقع سابقه کار داشته باشید، به این ترتیب حداقل چند سالی را باید به مهارت آموزی و تحصیلات بپردازید، همچنین کار کردن در شرکت‌ های بزرگ احتیاج به سابقه ی کار یا حتی پارتی‌ بازی دارد، به همین خاطر برای کار کارمندی هر چند لازم نیست، سرمایه ی اولیه داشته باشید، ولی ورود به آن بسیار دشوار است.

از طرفی شما ظرف چند دقیقه و حتی به صورت کاملاً غیرحضوری می‌ توانید در اپلیکیشن تاکسی‌ های اینترنتی ثبت نام کرده، و کار خود را شروع کنید. این یک مزیت بسیار بزرگ است، چون اگر خودرو داشته باشید، تنها چند دقیقه با کسب درآمد فاصله خواهید داشت. در واقع به همین خاطر است، که کار در تاکسی‌ های اینترنتی مزایای کمتری دارد، و شامل بیمه نمی‌ شود، چون راننده بدون دادن تعهد و حتی دیدار حضوری با مسئولین اسنپ و تپسی می‌ تواند کار خود را شروع کند. از این نظر کار کردن در تاکسی‌ های اینترنتی تقریبا برای همه آزاد و بسیار آسان می باشد.

 • پیشرفت و آینده شغلی: کار کارمندی آینده‌ دار است.

همانطور که گفتیم، ورود به کار کارمندی نیاز به دانش، مهارت و تحصیلات دارد، به همین خاطر است، که طبیعتاً آینده ی بهتری در کار کارمندی وجود دارد، چون فرد مهارت لازم برای کار را به دست می‌ آورد، و در حین کار نیز پیشرفت می‌ کند، و می‌ تواند آینده بهتری برای خود رقم بزند. ضمن این که سابقه کار برای کارمندان به معنای حقوق بیشتر، منصب بالاتر و حضور در شرکت‌ های بزرگ‌ تر می باشد.

ولی کار در تاکسی‌ های اینترنتی هیچ پیشرفت به خصوصی ندارد، البته دست فرمان شما بهتر می‌ شود، و مسیرها را نیز بهتر یاد می‌گیرید، اما اول و آخر کار در تاکسی‌ های اینترنتی فقط رساندن افراد به مقصدشان می باشد. به این ترتیب نمی‌ توان پیشرفت یا آینده شغلی خاصی را برای رانندگان تاکسی اینترنتی تصور کرد. حتی اگر 10 سال هم راننده تاکسی اینترنتی باشید، باز هم حقوق شما افزایش پیدا نمی‌ کند، و همچنان روزمزد خواهید بود. از این نظر کار کارمندی امتیاز برتری خواهد گرفت.

نتیجه گیری

نتیجه گیری کلی با شما می باشد، ولی به نظر می‌ رسد، کار کارمندی ویژگی‌ های مثبتی نسبت به کار در تاکسی‌ های اینترنتی دارد، و از آن طرف درآمد تاکسی‌ های اینترنتی حداقل چند برابر بیشتر از کار کارمندی (در سطح معمولی) است، البته کلا کار در تاکسی‌ های اینترنتی به عنوان شغل دوم و افرادی که به دنبال کار می‌ گردند، توصیه می‌ شود، ولی شاید درآمد بیشتر این کار نسبت به آینده آن قابل توجیه نباشد. به صورت کلی در جدول زیر نگاهی به هر دو می‌ اندازیم، و آن‌ ها را با هم مقایسه می‌ کنیم.

 

کار کارمندی

راننده تاکسی‌ های اینترنتی

درآمد ماهیانه

3 تا 6.5 میلیون تومان 13 تا 15 میلیون تومان

هزینه‌ های جانبی ماهیانه

هزینه رفت‌ و آمد و ناهار هزینه خودرو و ناهار

درآمد پایدار

دارد ندارد

ساعت کاری

ثابت منعطف

بیمه و مستمری

دارد ندارد (خویش فرما)

مزایا

متناسب با اداره باشگاه رانندگان

وجهه شغل

مناسب وجهه ندارد

نحوه ورود به شغل

سخت و طاقت‌فرسا بسیار ساده و آسان

پیشرفت و آینده شغلی

آینده‌دار امکان پیشرفت وجود ندارد

درآمد خود اسنپ چطور؟

مدیر ارشد مارکتینگ اسنپ در اسفند ماه سال 96 اعلام کرده، که 300 هزار راننده و 10 میلیون کاربر فعال (مسافر) وجود دارد، که نرم‌ افزار این شرکت را دانلود کرده‌ اند. گفته می‌ شود، میانگین دریافتی اسنپ از مسافران 20 هزار تومان می باشد، و با توجه به یک میلیون سفر موفق روزانه شهری از راه اسنپ و این که این استارت‌ آپ کمیسیون 15% از رانندگان خود دریافت می‌کند، می‌ توان برآورد کرد، که روزانه 3 میلیارد تومان و سالانه رقمی بیش از هزار میلیارد تومان از درآمد رانندگان به جیب اسنپ می‌ رود.

این در حالی است، که این مسئله مربوط به زمانی است، که رقم کمیسیون دریافتی اسنپ 13% بود. ولی اکنون و با 2% افزایش میزان کمیسیون دریافتی از رانندگان اسنپ روزانه 400 میلیون تومان و سالانه نزدیک به 150 میلیارد تومان به درآمد های خود اضافه کرده است. هر چند هزینه‌ های دیگری چون مالیات، عوارض و… را نیز باید از این میزان کسر کرد، ولی این برآوردی است، که از میزان افزایش درآمد شرکت اسنپ به دست می‌ آید.

البته این نکته را فراموش نکنید، که اسنپ هیچ گاه خود به صورت رسمی میزان درآمد راننده اسنپ و خود شرکت را اعلام نکرده است.

درآمد پیک موتوری در اسنپ چقدر است؟

از قدیم گفته‌ اند عشق است، و موتور ولی یادتان باشد، که این یعنی جانتان کف دستتان است، و نباید تو خیابان‌ ها ویراژ داد. مخصوصا افرادی که موتور محل درآمدشان است.

خطرات کار با موتور از تاکسی اسنپ بیشتر است، آن هم با این گرانی‌ ها ولی چاره چیست، باید کار کرد.

باید یادآوری کنم، که هزینه موتور از هزینه سوخت گرفته، تا تعمیرات خیلی پایین‌ تر از ماشین می باشد.

درآمد پیک موتوری هم ساعتی 20 هزار تومان در حالت متوسط می باشد.

درآمد وانت در این شرکت چقدر است؟

درآمد وانت هم بستگی خیلی زیادی به بازار دارد، هر چقدر بازار رکود باشد، درآمد رانندگان وانت هم کساد می باشد.
البته آرزو داریم، درآمد آن ها زیاد باشد، ولی در حالت عادی را می‌ خواهیم برای شما بررسی کنیم.

در حالت عادی یک وانت در تهران بزرگ حدودا ساعتی 25 هزار تومان درآمد دارد.

درآمد پیک موتوری های اسنپ فود چقدر است؟

اسنپ فود هم برای پیک موتوری‌ ها بهتر از پیک موتور می باشد، و یک مزیت خوبش هم این است، که فعلاً کمیسیون نمی‌ دهند. همچنین خوبی کار این دسته از اسنپ فودی‌ ها این است، که در یک منطقه کار می‌ کنند. البته می توانند در مناطق دیگر هم کار کنند، ولی یک جا باشند خیلی بهتر است، چون با منطقه آشنا می‌ شوند، و راحت‌ تر کار می‌ کنند.

درآمد پیک موتوری‌های اسنپ فود در حدود ساعتی 18 هزار تا 22 هزار تومان می باشد.

آیا خانم ها هم می توانند در اسنپ کار کنند؟

این شرکت امکاناتی را برای بانوان قرار داده، که خانم ها هم بتوانند به راحتی در این شرکت به عنوان تاکسی اسنپ کار کنند، و فقط خانم‌ ها را سوار کرده، و به مقصد برسانند.

از نظر امنیت هم بهتر می باشد، هم برای راننده و هم برای مسافر 

افزایش درآمد اسنپ

نکته‌هایی برای افزایش درآمد کاربران راننده اسنپ

 • سعی کنید، سفرهای بیشتری را قبول کنید، و با انجام سفرهای بیشتر درآمد خود را افزایش دهید.
 • همواره سعی و تلاش خود را بیشتر کنید، و تا جای ممکن از گزینه‌ی لغو سفر استفاده نکنید. در این صورت، درخواست‌ های سفر بیشتری برای شما ارسال خواهد شد.
 • در زمان‌ های استراحت و مواقعی که تمایل به فعالیت ندارید، حتما اپلیکیشن را در حالت خارج از دسترس قرار دهید.
 • اوج ترافیک و شرایط بد آب و هوایی، فرصتی برای افزایش درآمد می باشد، چون در این بازه‌ های زمانی معمولاً قیمت‌ ها به صورت خودکار افزایش پیدا می‌ کند. پس فراموش نکنید، در شرایط بد آب و هوا، حتماً اپلیکیشن را در حالت قابل دسترسی قرار دهید.
 • از نرم افزارهای مسیریاب آنلاین استفاده کنید.
 • در ساعات خلوت روز هم کار کنید.
 • مراقب مناطق خطرناک شهر در ساعات پیک ترافیک باشید.
 • در مناطقی که شناخت بیشتری از آن ها دارید، کار کنید.
 • پس از قبول درخواست با مسافر تماس بگیرید.
 • مراقبت خود و خودرویتان باشید.
 • در صورت امکان مجوز طرف ترافیک هفتگی خریداری کنید.
 • از حواشی پیش بینی نشده دوری کنید.
 • صبور باشید.